Postanowili nadać dziecku oryginalne imię. Urząd stanowczo odmówił. "Ma charakter ośmieszający"

Kreatywność rodziców w wymyślaniu imiona dla swoich nowo narodzonych pociech nie zna granic. Pewna para chciała nadać dziecku nietypowe imię. Spotkali się z odmową ze strony urzędu, który dał jasną odpowiedź.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja, nad którą wiele par spędza sporo czasu. Pomysłowość niektórych jest nieograniczona, a Rada Języka Polskiego (RJP) wciąż się o tym przekonuje. Podobnie było w ostatnim przypadku, kiedy pociecha miała dostać wyjątkowo nietypowe imię.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Chcieli nadać synkowi oryginalne imię. Rada Języka Polskiego przedstawiła swoje stanowisko

Rodzice pewnego chłopca ze śląska postanowili, że nadadzą mu imię, Sowizdrzał. Urząd Stanu Cywilnego w Będzinie (województwo śląskie) skontaktował się w tej sprawie z Radą Języka Polskiego. Opinię na ten temat wydał prof. dr hab. Mariusz Rutkowski. W oświadczeniu napisano:

Informujemy, że proponowana zmiana imienia na Sowizdrzał nie spotyka się z akceptacją Rady Języka Polskiego. Swoje stanowisko Rada uzasadnia następująco:
1/ forma ta nie występuje w słowniku imion w Polsce używanych;
2/ forma Sowizdrzał występuje w literaturze, jest określeniem wędrownego prześmiewcy, błazna, rozpowszechnionym szczególnie w literaturze i kulturze niemieckiej (oryginalnie w postaci: "Till Eulenspiegel", z obocznymi wariantami flamandzkimi i niderlandzkimi). W kulturze polskiej występuje w wersji "Dyl Sowizdrzał", z czego bierze się potoczne określenie "sowizdrzał" jako ‘osoba niepoważna, roztrzepana; błazen, dowcipniś, człowiek trzpiotowaty’. Jest postacią literacką na tyle symboliczną, że wyodrębniła się nawet szczególna odmiana literatury nurtu plebejskiego, zwana właśnie literatura sowizdrzalską;
3/ istnienie wyżej wspomnianego znaczenia potocznego powoduje, że funkcjonowanie formy Sowizdrzał jako imienia prawnego może mieć oczywisty walor ośmieszający, co jest sprzeczne z wymogami ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. "Prawo o aktach stanu cywilnego", art. 59.4: "Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający […]"."

Znaczenie imienia Sowizdrzał. Stanowcza odmowa Urzędu Stanu Cywilnego

Niekiedy rodzice chcący wyjść poza normę i wybrać dla dziecka nietypowe, wręcz niespotykane imię nie zawsze mają świadomość jego znaczenia. Sowizdrzał w literaturze polskiej oznacza "błazna". W odpowiedzi na wniosek rodziców napisano:

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej, lub mają charakter ośmieszający.
Więcej o: