Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Spanie z telefonem obok siebie stało się to trendem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy mają urządzenia praktycznie zawsze przy sobie. W większości przypadków umiejscowienie go pod poduszką, wydaje się idealnym miejscem do trzymania telefonu. Gdy ktoś dzwoni, znacznie łatwiej jest wtedy do niego dotrzeć. Jednak wiele osób nie wie, że spanie z telefonem w pobliżu może być niebezpieczne dla zdrowia.
Zobacz wideo
Dlaczego 5G straszy?
Jak nowoczesne telefony wpływają na sen? Konsekwencje zdrowotne
Jeśli jesteś jak większość ludzi, ostatnią rzeczą, na którą patrzysz przed pójściem spać (i pierwszą rzeczą, którą widzisz po przebudzeniu) może być telefon. Według portalu Businessinsider 90% osób w wieku 18-29 lat śpi ze swoimi smartfonami. Jak ten nawyk może wpłynąć na zdolność do spania?
- Wielu użytkowników telefonów komórkowych jest tak przywiązanych do swoich telefonów, że śpią z nimi nawet pod poduszką. Rezultat tego nawyku, doprowadził do zarejestrowanych przypadków podpalenia poduszek. Pewien nastolatek z Teksasu w lipcu 2014 roku obudził się z powodu zapachu spalenizny. Jego prześcieradło i materac zostały spalone przez Samsunga Galaxy S4, który znajdował się pod poduszką. Zaleca się wyłączenie urządzenia lub ustawienie "trybu samolotowego" podczas snu.
- Telefony komórkowe emitują promieniowanie z powodu transmisji sygnału o częstotliwości około 900 MHz. Z tego powodu trzymanie telefonów komórkowych, blisko głowy przez dłuższy czas może prowadzić do bólów głowy, mięśni i innych skomplikowanych problemów zdrowotnych.
- Ekrany LED, w tym telefony komórkowe, tablety, telewizory i inne gadżety, emitują niebieskie światło, a to z kolei utrudnia produkcję melatoniny, hormonu wywołującego sen i zakłóca nasze rytmy okołodobowe. Wskazane jest, aby wyłączyć całą elektronikę na dwie godziny przed snem. Jeśli to możliwe, trzymaj telefony i laptopy w innym pokoju podczas snu.
Zmiany poprawiające jakość snu. Zacznij już dzisiaj
Telefony istnieją od czasu, gdy Alexander Graham Bell wynalazł pierwszy w 1876 roku. Dopiero w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpiła znaczna zmiana, zarówno w ich funkcji, jak i roli w życiu. Nowoczesne modele nie są już wyłącznie sposobem na rozmowę z kimś na odległość. Niestety wpływa to też na fakt, że obecnie telefony, mogą zakłócać zdolność do spania. Jeśli cierpisz na bezsenność lub po prostu nie śpisz wystarczająco długo, te proste zmiany mogą pomóc.
- Usuń telefon z sypialni.
- Zaopatrz się w budzik.
- Wyłącz aplikacje do śledzenia snu.
- Zminimalizuj światło w nocy i zmniejsz ekspozycję oczu na bezpośrednie światło.
- Zarezerwuj łóżko jako miejsce wyłącznie do snu.