Te podatki w 2023 roku pójdą w górę. Kto zapłaci więcej? Podwyżki będą bolesne

W 2023 roku wielu Polaków czekają bolesne podwyżki? Podatki pójdą w górę, a to oznacza cios dla naszych portfeli. Podatek za psa czy podatek od nieruchomości to tylko kilka z opłat, które zwiększą się w tym roku.

Nie wszystkich nowy rok napawa optymizmem, szczególnie biorąc pod uwagę nadchodzące podwyżki, które wkrótce mogą boleśnie odbić się na naszych finansach. O jakich dokładnie mowa? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Powraca wyższy VAT na prąd 2023. W górę także pójdą gaz i paliwo 

Od stycznia zostają przywrócone stawki VAT sprzed 1 lutego 2022 (z wyjątkiem żywności), a więc wzrosną one: 

  • na gaz ziemny – z 0% do 23%;
  • na energię elektryczną – z 5% do 23%;
  • na ciepło systemowe – z 5% do 23%;
  • na paliwa silnikowe – z 8% do 23%.

Choć rząd dla gospodarstw domowych wprowadził zamrożenie cen prądu, to zdaniem ekonomistów inflacja w pierwszym kwartale może przekroczyć nawet 20 proc. Przedsiębiorstwa nie mają wprowadzonych żadnych taryf ulgowych w związku z przywróceniem poprzednich stawek VAT, a to przełoży się na podwyżki cen detalicznych. Droższe będą zatem nie tylko produkty w sklepach, ale także liczne usługi. 

Akcyza na alkohol i papierosy 2023. Kolejna podwyżka już za rok 

Akcyza wzrosła 1 stycznia i będzie wzrastać co roku aż do 2027 roku. Ile dokładnie? 

  • 5 proc. co roku - na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie,
  • 10 proc. co roku - na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.

Produkty te, a w szczególności alkohol może być jednak znacznie droższy. Powód? Wzrost cen energii, który przekłada się na koszt produkcji szkła. Wzrósł on już dwukrotnie od 2021 roku, a zapewne na tym nie koniec. 

Podatek od nieruchomości 2023. Maksymalne stawki będą wyższe

Właściciele oraz posiadacze nieruchomości lub obiektów budowlanych, a także użytkownicy gruntów wieczystych również czekają podwyżki. Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów maksymalnie stawki podatku od nieruchomości w 2023 roku wzrosną o: 

  • Od gruntów - 1,16 zł za mkw powierzchni w przypadku gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków; 5,79 zł za ha powierzchni w przypadku gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych; 0,61 zł za mkw powierzchni w przypadku gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego; 3,81 zł za mkw powierzchni w przypadku gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji. 
  • Od budynków lub ich części - 1,00 zł za mkw powierzchni użytkowej w przypadku budynków mieszkalnych; 28,78 zł za mkw powierzchni użytkowej w przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej; 13,47 zł za mkw powierzchni użytkowej w przypadku budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym; 5,87 zł za mkw powierzchni użytkowej w przypadku budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń; 9,71 zł za mkw powierzchni użytkowej w przypadku budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.

Stawki mogą różnić się w poszczególnych gminach. Informacje najlepiej sprawdzić na stronie internetowej urzędu. 

Podatek za psa 2023. Właściciele czworonogów też czekają wyższe opłaty

Maksymalna stawka podatku od psa wzrośnie ze 135 zł do 150,93 zł. Nie wszystkie gminy jednak ją pobierają. Właściciele psów podobnie, jak w przypadku podatku od nieruchomości, informacji powinni szukać na stronie internetowej urzędu. 

Więcej o: