To najdroższe psy domowe na świecie. Ile kosztują? Za niektóre trzeba zapłacić tyle, co za dom

Niektóre psy domowe potrafią kosztować niemałą fortunę. Kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych za szczeniaka określonej rasy może wydawać się przesadą. Mimo to te zwierzaki znajdują miłośników na całym świecie. Ile kosztują najdroższe rasy?

Niektóre rasowe psy domowe mogą kosztować tyle, ile mieszkanie czy dobry samochód. Ostateczna cena uzależniona jest od wielu czynników, takich jak rodowód, czystość rasy czy popularność. Jakie rasy są najdroższe?

Więcej podobnych ciekawostek przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najdroższe psy domowe. Te rasy kosztują niemałą fortunę

O cenie psa rasowego decyduje kilka czynników, takich jak częstotliwość występowania, czystość rasy, rodowód czy popularność. Jakie psy domowe są najdroższe?

  • Mastif tybetański: to najdroższa rasa psa na świecie. W Chinach uważane za święte, do-khyi wyhodowano w Tybecie do zaganiania zwierząt i stróżowania. Szczeniak mastifa tybetańskiego kosztuje od 5 do nawet 15 tysięcy złotych.
  • Pomeranian: inaczej szpic miniaturowy to rasa, która cieszy się ogromną popularnością wśród celebrytów. Jego historia sięga epoki kamienia, dziś pomeranian to jednak idealny pies kanapowy. Szczeniak tej rasy kosztuje od 5 do 7 tysięcy złotych.
  • Samojed: śnieżnobiała puszysta kulka była kiedyś psem zaprzęgowym. To bardzo inteligentne, ale i żywiołowe psy. Szczeniak tej rasy kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
  • Wilczarz irlandzki: kiedyś kojarzony głównie z arystokracją i hodowany jako pies myśliwski, dziś wilczarz irlandzki jest dość rzadko spotykaną rasą. Ile kosztuje? Jego cena waha się między 4 a 6 tysiącami złotych.
  • Akita Inu, Shiba Inu i inne japońskie rasy psów: swoją popularność zawdzięczają Internetowi. Akita kosztuje od 3,5 do nawet 20 tysięcy złotych. Pies rasy skiba inu to z kolei wydatek rzędu nawet 10 tysięcy złotych.

Te rasy biją rekordy. Kosztują tyle, co dom lub mieszkanie

Prawdziwym rekordzistą jest tu mastif tybetański. W 2014 roku w Chinach 56-letni przedsiębiorca budowlany kupił rocznego mastifa złotowłosego za 12 milionów juanów, czyli ponad 7,6 milionów złotych! Mastify są najdroższe właśnie w Chinach. W tym kraju uważane są za święte, niektórzy wierzą, że w ich ciałach mieszkają dusze zmarłych mnichów. Inni uważają, że prawdziwy mastif tybetański czystej krwi to dziś rzadkość, co ma wpływ na cenę.

Niedawno argentyński bramkach Emiliano Martinez stał się właścicielem psa rasy owczarek belgijski Malinois. Po Mundialu sportowiec wrócił do Anglii, gdzie gra w zespole Aston Villa. By zabezpieczyć swoją posiadłość (i cenne trofea), postanowił kupić psa. Owczarki Malinois są znane jako dobre psy stróżujące, a rasę tę wykorzystują siły specjalne na całym świecie. Reputacja ma wpływ na cenę. Wartość tej rasy psów sięga aż 23 tysięcy euro, czyli nieco ponad 108 tys. zł.

Więcej o: