Wrzuć na 20 minut do piekarnika, a później do doniczki. Storczyk szybko wypuści nowe kwiaty

Storczyki królują w naszych domach i na parapetach. Na ich popularność wpływ ma przede wszystkim łatwa dostępność. To rośliny łatwe w pielęgnacji, ale i kapryśne. By storczyk bujnie kwitł, warto pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Pomogą niezawodne domowe sposoby.

Domowe nawozy cieszą się ogromną popularnością. Coraz chętniej sięgamy po mikstury z czosnku, fusów po kawie, wodę po płukaniu ryżu lub gotowaniu warzyw czy skorupki po jajkach. Te metody doskonale sprawdzają się w codziennej pielęgnacji roślin domowych, dostarczają im składniki odżywcze i sprawiają, że rosną bujne i zdrowe. Najlepszym sposobem na wzmocnienie storczyka jest nawóz z banana. Jego przygotowanie jest banalnie proste, a mieszanka sprawdzi się w pielęgnacji kwiatów czy roślin w ogrodzie. Taki nawóz z banana zawiera potas, fosfor, niezbędne do rozwoju roślin kwitnących, a także magnez, siarkę czy wapń.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowy nawóz do storczyków. Przygotujesz go ze skórki banana

Bananowy nawóz do storczyków możesz przygotować na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest wysuszenie skórek w piekarniku. Jak to zrobić? Przygotuj skórki z kilku bananów, rozgrzej piekarnik do ok. 100 stopni Celsjusza. Jeśli masz taką możliwość, uruchom termoobieg. Ułóż skórki na pokrytej papierem blaszce miękką stroną ku dołowi. Piecz przez ok. 20 minut, do czasu, aż będą suche. Dokładny czas zależy od wielkości i grubości skórek. Po tym czasie wyciągnij wysuszone skórki z piekarnika i rozgnieć je w moździerzu lub blenderze.

Tak przygotowanym proszkiem posyp podłoże w doniczce ze storczykiem. Możesz też wymieszać go z wodą i podlać rośliny lub doniczkę umieścić w misce z miksturą. Proporcja to łyżeczka proszku na średniej wielkości doniczkę. Kąpiel w nawozie stosuj raz w miesiącu.

Jak pielęgnować storczyka? Wypróbuj te domowe nawozy

Nawóz z suszonego banana to niejedyna domowa metoda na nawiezienie storczyków. Po jakie metody jeszcze warto sięgnąć?

  • Skórkę z jednego banana lub dwóch wrzuć do słoika. Zalej ciepłą albo letnią wodą. Zakręć i odstaw w ciemne miejsce na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie odlej napar, rozcieńcz wodą w proporcji 1:1 i podlej nim rośliny lub przelej do miski i zanurz w niej doniczkę. Stosuj raz w miesiącu.
  • 3 rozgniecione ząbki czosnku wrzuć do litrowego słoika. Zalej litrem ciepłej przegotowanej wody. Zakręć i odstaw na 24 godziny. W tak przygotowanym naparze zanurz doniczki ze storczykiem na ok. 30 minut. Nawóz z czosnku wzbogaci roślinę w żelazo, wapń, magnez czy witaminy z grupy B. A przede wszystkim pozwoli pozbyć się szkodników i grzybów.
Więcej o: