Ponad 2000 zł więcej w portfelach seniorów. Minister rodziny komentuje doniesienia o 15. emeryturze

To już pewne, w 2023 roku 13. i 14. emerytura znów trafią na konta seniorów. Mniej oczywista jest sprawa 15. emerytury. Czy najstarsi obywatele rzeczywiście mogą spodziewać się kolejnej gratyfikacji? W tej sprawie zabrała głos minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

15. emerytura, to temat, który od dłuższego czasu przewija się przez polską politykę. Czy kolejne świadczenie zostanie wprowadzone w życie? Według minister rodziny i polityki społecznej rząd teoretycznie już to zrobił. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Czy będzie 15. emerytura 2023? Marlena Maląg wprost mówi o nowym świadczeniu

Zarówno w zeszłym, jak i w tym roku, kilkukrotnie słyszeliśmy o 15. emeryturze z ust polityków partii rządzącej. Czy dodatkowe świadczenie ma szansę na wprowadzenie i to jeszcze w tym roku? Zapytano o to minister rodziny i polityki społecznej, Marlenę Maląg. - Odpowiadając przewrotnie, przez zmiany, które już zostały wprowadzone, tzn. przez kwotę wolną od podatku i obniżenie podatków od lipca ubiegłego roku, na tym rozwiązaniu skorzystało 91 proc. emerytów, co przyczynia się do tego, że rocznie w portfelach emerytów zostaje ok. 2050 zł - podkreślała minister - Ponadto emeryci, którzy pobierają świadczenia do 2500 zł, nie mają naliczonego podatku. Gdybyśmy tak chcieli powiedzieć, to tą 15-stą emeryturę zrealizowaliśmy - skomentowała w rozmowie z "Super Expressem".

Czy Polacy chcą 15. emerytury? Większość badanych jest temu przeciwna

Co ciekawe, obiecywana 15. emerytura, wcale nie jest czymś, na co czekają wszyscy Polacy. Wręcz przeciwnie. W badaniu przeprowadzonym przez "Super Express" grupa 1057 mieszkańców naszego państwa została zapytana o możliwość wprowadzenia kolejnego świadczenia. Jak się okazuje, 52% ankietowanych było przeciwnych tej decyzji. 

Więcej o: