500 plus dla seniora. Jest pomysł na nowy dodatek do emerytury. Przysługiwałby pod jednym warunkiem

Jest pomysł, aby wprowadzić nowe 500 plus dla seniora. Ryszard Petru chce w ten sposób zachęcić najstarszych obywateli do wydłużenia aktywności zawodowej, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Na jakiej zasadzie dokładnie miałoby być wypłacane świadczenie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecnie 500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielej egzystencji. Pojawił się jednak pomysł, aby stworzyć nowy dodatek w wysokości 500 zł skierowany stricte do seniorów. Na czym miałby polegać? 

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

500 plus dla seniora za każdy dodatkowy rok pracy. Na czym polegałby nowy dodatek?

W audycji "Gość Radia ZET" Ryszard Petru przedstawił nowy pomysł na świadczenia dla seniorów. Ekonomista zapewnił, że emerytury mogą być wyższe, nie przez "trzynastki", czy "czternastki", a zachęty do pozostania na rynku pracy. Zaproponował, aby ludzie, którzy zrezygnują z emerytur na rzecz kontynuowania pracy zarobkowej, za każdy rok pracy mieliby wyższą emeryturę o 500 zł miesięcznie. 

Co więcej, polityk stwierdził, że Donald Tusk nie powinien przepraszać za podwyższenie wieku emerytalnego. - To był właściwy ruch, musimy pracować dłużej, by nie mieć biedaemerytury - podkreślał polityk.

Wiek emerytalny początkiem kampanii wyborczej? "Temat wyciągnięty z kapelusza"

Obecnie wiek emerytalny w Polsce określa art. 24 punkt 1 z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: 

Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Według Ryszarda Petru temat wieku emerytalnego poruszany przez polityków jest początkiem kampanii wyborczej. Ekonomista uważa, że jest to zasłona dymna, próbująca ukryć rzeczywiste problemy Polski. Polityk określił tę kwestię jako "temat wyciągnięty z kapelusza". Mimo to zaproponował zmiany w polityce dotyczącej świadczeń, opisane powyżej. Uważa także, że rządzący powinni skupiać się na sprawach takich jak inflacja, zbyt wolno rosnące płace, zamieszanie związane z cenami paliwa, czy też spowolnienie gospodarcze.

Więcej o: