Spuszczasz wodę w ten sposób? To błąd! Prosta zmiana wystarczy, by sporo zaoszczędzić

Jak oszczędzać wodę? W dobie inflacji wiele osób coraz częściej zadaje sobie to pytanie. Nie dość, że to korzystne dla planety, to jeszcze pozwala zaoszczędzić pieniądze. Okazuje się, że niektóre metody są banalnie proste oraz nie wymagają dużego nakładu czasu i pieniędzy.

W mediach od lat mówi się głośno o malejących z roku na rok zasobach wody pitnej. Z tego względu warto wdrożyć pewne nawyki, które pozwolą zmniejszyć ilości zużycia niezbędnego nam do życia płynu, a przy okazji pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Okazuje się, że niektóre metody są banalnie proste, a ich stosowanie nie wymaga wiele czasu. Jedną z nich jest zamontowanie odpowiedniej spłuczki w toalecie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z toalety? To proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach

Jak oszczędzać wodę na co dzień? Zamontuj podwójną spłuczkę w toalecie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że można w prosty sposób zmniejszyć codzienne zużycie wody. W wielu toaletach coraz częściej odchodzi się od standardowej spłuczki na rzecz podwójnej, z mniejszym i większym przyciskiem. Pozwala to na dostosowanie odpowiedniej ilości wody niezbędnej do spłukania toalety. Warto wykorzystywać mniejszy przycisk zawsze, gdy to tylko możliwe, co pozwoli zaoszczędzić zarówno płyn, jak i pieniądze — nie zawsze bowiem zachodzi potrzeba spłukiwania muszli dużą ilością cieczy.

Jakie są inne sposoby na oszczędzanie wody? Metody, które pozwolą zaoszczędzić i będą korzystne dla planety

Istnieje też wiele innych sposobów, których codzienne stosowanie pomoże oszczędzić spore ilości wody pitnej. Wdrożenie nawyków to klucz do sukcesu, który przyczyni się do ochrony planety.

  1. Zrezygnuj z długich kąpieli na rzecz szybkich pryszniców — Kąpiel w wannie niewątpliwie jest bardzo przyjemna, jednak jednorazowo wymaga zużycia wielu litrów wody. Z tego względu warto rozważyć zmianę na rzecz szybkich pryszniców. Jeśli nie posiadasz w swojej łazience kabiny prysznicowej, zwróć uwagę, by nie nalewać wody w wannie do pełna i wykorzystywać jej mniejsze ilości.
  2. Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby — Niektórzy szczotkują zęby w czasie, gdy woda z odkręconego kranu swobodnie spływa do umywalki. To ogromny błąd. Zamiast tego warto wlać odpowiednią ilość do kubka i zakręcić kurek, co pozwoli zaoszczędzić płyn.
  3. Wykorzystuj wodę ponownie — Ciecz po myciu ciała warto wykorzystywać drugi raz, na przykład do mycia podłóg czy spłukiwania toalety. Sposób pozwoli na zaoszczędzenie wielu litrów wody.
  4. Zbieraj wodę deszczową — Możesz wykorzystać ją do podlewania roślin, a także do różnych prac w ogrodzie. Dzięki temu nie będzie potrzeby wykorzystywania wody z kranu.
Więcej o: