Rozpuść w misce z wodą i zamocz firanki. Materiał odzyska śnieżnobiały kolor

Firanki nie tylko chłoną zapachy, ale również szybko tracą kolor. Po kilku praniach ich materiał staje się szary i niemiły dla oka. Istnieją jednak domowe sposoby na wybielenie firanek bez zastosowania drogich środków piorących.

Z każdym kolejnym praniem materiał firanek szarzeje i przestaje cieszyć oko śnieżnobiałą bielą. Jeśli chcielibyśmy przywrócić dawny blask naszym firankom, nie musimy stosować specjalnych specyfików piorących. Dzięki tym domowym sposobom nasze firanki znów staną się śnieżnobiałe. 

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

W czym prać firanki, aby nie traciły koloru? Wystarczą składniki, które każdy ma w domu

Firanki dodają pomieszczeniu intymności i przytulności, jednak utrzymanie ich w czystości bywa kłopotliwe. Firanki zbierają kurz, chłoną zapachy i szybko stają się szare lub pożółkłe. Świetnym sposobem na wybielenie firanek jest użycie produktów, które każdy z nas posiada w swojej kuchni.

Jednym z metod na przywrócenie firankom białego koloru jest namoczenie ich w wodzie z dodatkiem aspiryny lub proszku do pieczenia. Wystarczy rozkruszyć pięć tabletek aspiryny lub wsypać opakowanie proszku do pieczenia do miski z 5 litrami wody. Firanki należy namaczać przez kilka godzin, a potem uprać je w pralce.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wybielić firanki? Użyj soku z cytryny lub soli

Firanki można wybielić innymi domowymi sposobami z użyciem produktów powszechnie dostępnych w większości domów.

  • Sól – sól świetnie radzi sobie z żółtymi plamami. Aby wybielić firanki za pomocą soli, należy przygotować miskę z 5 litrami wody, a następnie dodać 6-7 łyżeczek soli. W miksturze należy namaczać firanki przez przynajmniej pół godziny, a potem uprać w pralce.
  • Sok z cytryny – nada firankom nie tylko świeży zapach, ale pozbędzie się zażółceń i przywróci piękny biały kolor. Do 5 litrów wody należy dodać sok z dwóch cytryn i namaczać firanki przez około godzinę.
  • Ocet z solą – wywabia plamy i zapobiega elektryzowaniu się. Pół szklanki octu należy wlać do 10 litrów ciepłej wody, a następnie dodać 4 łyżki soli. W tak przygotowanej miksturze firanki należy moczyć przez kilka godzin.
Więcej o: