W tym mieście Polki żyją najkrócej. Zaskakujące wyniki raportu o stanie zdrowia Polaków

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB opublikował nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków, który zdecydowanie nie napawa optymizmem. Jego wyniki pokazują, że zmieniła się szacowana długość życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W jakich miejscach w Polsce żyje się najkrócej, a gdzie najdłużej?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB przeprowadził badania, które pokazują, że żyjemy coraz krócej. Wyniki wskazują, że pandemia miała na to ogromny wpływ, co odbiło się na stanie zdrowia seniorek oraz seniorów. Zauważono, że istnieje pewna ciekawa tendencja. Okazuje się, że miejsce zamieszkania ma wpływ na to, jak długo żyjemy. W jakich miastach w Polsce żyje się najkrócej? 

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyniki raportu są jasne. Żyjemy coraz krócej

Wyniki najnowszego raportu pokazują zauważalną różnicę. W 2021 roku oczekiwana długość życia kobiet w Polsce to 79,68 roku, co pokazuje, że wynik ten jest mniejszy o 2,1 roku w zestawieniu z danymi z 2019 roku. Podobnie jest z mężczyznami. Ich długość życia w 2021 roku wynosiła 71,75 roku, co sprawia, że wiek jest krótszy aż o 2,3 roku niż w 2019 roku. Autorzy raportu podkreślają, że to między innymi pandemia ma wpływ na uzyskane wyniki:

Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski.

W jakich miejscach w Polsce żyje się najkrócej? Duże kontra małe miasta

Jaki wpływ na długość życia ma miejsce zamieszkania? Autorzy raportu zauważają, że mieszkańcy mniejszych miejscowości żyją krócej:

W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Gdzie w Polsce kobiety i mężczyźni żyją najdłużej? Okazuje się, że najlepszym wynikiem w latach 2020-2021 może pochwalić się Sopot, ponieważ u kobiet było to 78,4 lat. Podobnie jest z mężczyznami, lecz u nich było to 83,2 lat. Najkrócej kobiety żyją w Chorzowie z wynikiem 77 lat, a mężczyźni w powiecie makowskim w woj. mazowieckim, gdzie jest to 68,9 lat.

Więcej o: