Rozpuść w ciepłej wodzie i zanurz kratkę wentylacyjną. Będzie czysta i lśniąca jak nowa

Regularne czyszczenie kratki wentylacyjnej to bardzo ważna czynność, którą często zaniedbujemy. Gromadzące się w niej kurz, brud i drobnoustroje zakłócają prawidłowy obieg powietrza i mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych czy nadmiaru wilgoci. Sprawdź, jak wyczyścić kratkę wentylacyjną.

Czyszczenie kratki wentylacyjnej nie należy do najłatwiejszych czy najprzyjemniejszych czynności. Szczególnie gdy nie robimy tego regularnie i na kratce zgromadziła się gruba warstwa brudu, zaschniętego tłuszczu czy kurzu. Nadmiar zanieczyszczeń może zakłócać prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i w konsekwencji prowadzić do gromadzenia się wilgoci, a także problemów zdrowotnych, nie tylko u alergików. To dlatego warto regularnie dbać o ten element i dokładnie czyścić go co najmniej 2 razy w roku. Jak to zrobić domowym sposobem? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak najłatwiej wyczyścić urządzenia kuchenne - piekarnik, zmywarkę i kran?

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Zanurz ją w tym roztworze

Kilka razy w roku warto przeprowadzić dokładne czyszczenie kratki wentylacyjnej, w szczególności tej znajdującej się w kuchni. Nagromadzony brud często jest w niej oblepiony warstwą tłuszczu, przez co kratka może wydawać się trudna do doczyszczenia. Istnieje jednak banalnie prosty sposób, który znacznie ułatwia to zadanie i pozwala szybko pozbyć się zabrudzeń.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Na początek zdemontuj ją ze ściany, odkręcając ją lub delikatnie podważając przy pomocy cienkiego śrubokręta albo noża. Następnie przepłucz ją pod bieżącą wodą, by usunąć kurz. Do miski wlej ciepłą wodę, a następnie rozpuść w niej tabletkę do zmywarki lub dwie, w zależności od wielkości i stopnia zabrudzenia kratki. W tak przygotowanym roztworze zanurz wypłukaną kratkę i pozostaw na ok. pół godziny. Po odmoczeniu wyczyść zakamarki i przestrzenie pomiędzy "żeberkami" przy pomocy szczoteczki do zębów. Na koniec wypłucz kratkę, wytrzyj do sucha i ponownie zamontuj na ścianie.

Czyszczenie kratki wentylacyjnej. Rób to regularnie, by uniknąć kłopotów

Regularne czyszczenie kratki pomoże uniknąć problemów z grubą warstwą brudu. Wystarczy podczas każdego odkurzania mieszkania odkurzyć również kratkę wentylacyjną, wyczyścić ją przy pomocy miotełki do kurzu. Raz na jakiś czas przy pomocy noża owiniętego gazą lub cienką ściereczką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia naczyń wyczyść przestrzenie w kratce, najlepiej zaczynając od góry.

Więcej o: