Jak prać buty w pralce? Dorzuć do bębna jedną rzecz, a będą ci służyć przez lata

Jak prać buty w pralce? Pozornie wydaje się to łatwe, jednak warto wiedzieć, jak nie popełnić błędu, by nie zniszczyć obuwia. Kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad, ale oprócz tego warto też włożyć do bębna jeszcze jedną rzecz.

Regularne odświeżanie obuwia jest ważne, by pozbyć się nagromadzonego brudu i zapachów. Zdarza się, że wrzucenie butów do pralki i nastawienie programu skutkuje zniszczeniem materiału. Z tego względu warto poznać proste zasady i triki, które do tego nie dopuszczą. Jednym z nich jest włożenie do bębna jeszcze jednej, dodatkowej rzeczy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Jak prać buty w pralce? Włóż to do bębna, by ich nie zniszczyć

Jeśli zamierzasz wyprać obuwie w pralce, przed włożeniem go do bębna zapoznaj się z zasadami, których przestrzeganie pomoże uniknąć nieprzyjemnych skutków w postaci uszkodzenia materiału.

  1. Wyjmij z butów sznurówki i wkładki — te należy prać ręcznie.
  2. Przy pomocy zwilżonej ściereczki usuń największe zabrudzenia, takie jak błoto i piach.
  3. Oprócz butów włóż też do bębna ręcznik lub koc. Możesz też umieścić obuwie w specjalnie przystosowanym woreczku. Dzięki temu unikniesz mechanicznych uszkodzeń.
  4. Nie stosuj detergentów zmiękczających i innych płynów. Wystarczy, jeśli wypierzesz buty w delikatnym proszku. 
  5. Nastaw program na niskie obroty i temperaturę. Do odświeżenia butów sprawdzi się 30 stopni Celsjusza i 30 minut prania.
  6. Susz obuwie w temperaturze pokojowej. Zrezygnuj ze stawiania ich na kaloryferze czy wystawiania na pełne słońce.

Jakie buty można prać w pralce? Lepiej uważaj na te materiały

Przed podjęciem działań warto wiedzieć, jakie buty można śmiało prać w pralce. Przede wszystkim są to trampki i tenisówki. Ważne, by materiał był szyty, a nie klejony (klej może się rozpuścić w kontakcie z wysoką temperaturą i wodą). Warto też zwrócić uwagę na zalecenia producenta z metki, którą zazwyczaj znajdziesz wewnątrz butów. 

Do bębna nie należy wkładać obuwia zamszowego, klejonego, skórzanego, na obcasie i ozdobionego dodatkami, takimi jak cekiny, guziki, ćwieki. Warto też zachować ostrożność podczas prania drogich butów sportowych, ponieważ ewentualne uszkodzenie materiału w ten sposób grozi nieuznaniem reklamacji.

Więcej o: