Nie złożysz tego dokumentu w 14 dni? Czeka cię ponad 60 tys. zł kary. Nowe przepisy od 1 stycznia

Każdy, kto zawarł umowę kupna-sprzedaży, a więc jest jedną ze stron umowy cywilnoprawnej, musi złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3. Od 1 stycznia 2023 roku mamy na to jedynie 14 dni. Przegapienie terminu będzie wiązać się ze sporymi karami, które mogą wynieść nawet ponad 60 tys. złotych.

Deklaracja PCC-3 to formularz pozwalający na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, którą złożyć powinien każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, a więc także umowę kupna-sprzedaży samochodu. Na podstawie informacji podanych w deklaracji urząd skarbowy wylicza wartość podatku. Od 1 stycznia 2023 roku na złożenie formularza PCC-3 w najbliższym Urzędzie Skarbowym mamy jedynie 14 dni. Za spóźnienie i przekroczenie tego terminu czekają nas słone kary.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Druk PCC-3 i podatek od czynności cywilnoprawnych. Na złożenie deklaracji tylko 14 dni

Podatek od zakupu samochodu nie jest niczym nowym. Zmianie uległ jednak termin, w którym należy złożyć deklarację PCC-3 oraz opłacić należy podatek. Od 1 stycznia każdy, kto zawarł umowę kupna-sprzedaży, np. samochodu, ma na to 14 dni od daty zawarcia umowy. To o połowę mniej niż dotychczas. Na podstawie wypełnionego formularza, urząd wylicza 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Deklarację PCC-3 można złożyć osobiście lub przez Portal Podatkowy i podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo danymi autoryzującymi. Druk PCC-3 można znaleźć na stronie podatki.gov.pl w zakładce eDeklaracje.

Nie złożysz PCC-3 w ciągu 14 dni? Czeka cię słona kara. Ponad 60 tys. zł 

Za przekroczenie terminu i złożenie deklaracji PCC-3 po wymaganym terminie 14 dni od zawarcia umowy, grożą kary w wysokości od 349 zł do aż 69 800 zł. Od 1 lipca kara może wynosić od 360 zł do 72 000 zł. Jej wysokość wyliczana jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia. Urzędnik skarbowy może naliczyć karę od 10 proc. minimalnego wynagrodzenia do nawet jego 20-krotności. Od 1 stycznia 2023 roku wynagrodzenie to wynosi 3490 zł brutto, od 1 lipca wzrośnie do 3600 zł brutto.

Kto jest zwolniony z podatku i nie musi składać deklaracji PCC-3?

Kto jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych? Nie podlegają mu czynności, które są opodatkowane podatkiem VAT albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT. Deklaracji PCC-3 nie muszą składać osoby niepełnosprawne, które kupują samochód na własne potrzeby. Podatku nie muszą płacić osoby, które zakupiły pojazd o wartości rynkowej nieprzekraczającej 1000 zł.

Więcej o: