Od kiedy można rozliczyć PIT za 2022 rok? Niektórych obowiązują nowe zasady rozliczania PIT

Jak co roku wszyscy pracownicy będą musieli złożyć zeznanie podatkowe. Ważną kwestią jest termin, w którym w stosownym urzędzie skarbowym należy złożyć odpowiedni PIT. Na podatników czekają też ważne zmiany związane z tzw. ulgą dla klasy średniej.

Zbliża się termin, w którym Polacy składają zeznania podatkowe. W tym roku pewnych problemów może przysporzyć zamieszanie związane z Polskim Ładem i obniżeniem stawki PIT. Wiele osób zastanawia się też, od kiedy można rozliczyć PIT za 2022 rok i kiedy można liczyć na zwrot podatku.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy można rozliczyć PIT za 2022 rok? Termin już niedługo

Zeznania podatkowe PIT-36 lub PIT-37 za 2022 rok można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Również w tym roku zeznanie będzie można składać przez internet dzięki usłudze "Twój e-PIT". Niezmieniony przez podatnika PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowany 2 maja 2023 r. Dokument można również złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Będzie to jednak miało wpływ na zwrot podatku. Osoby, które złożą PIT przez internet, będą na zwrot nadpłaconego podatku czekać do 45 dni. Ci, którzy złożyli zeznanie osobiście, będą jednak musieli czekać do 3 miesięcy.

Nowe zasady rozliczania PIT. Zmiany związane są z tzw. ulgą dla klasy średniej

Spore zamieszanie w roku podatkowym miało związek z wprowadzeniem, a następnie uchyleniem tzw. ulgi dla klasy średniej. Problem przy składaniu zeznania może również przysporzyć obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. W rozliczeniu za 2022 r. podatnik nie musi uwzględniać ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca, chyba że rozliczenie z ulgą dla klasy średniej może okazać się korzystniejsze. Takim rozliczeniem zajmie się jednak Krajowa Administracja Skarbowa.

Jeżeli obliczony przez KAS hipotetyczny podatek należny będzie niższy od wykazanego przez podatnika podatku należnego w zeznaniu podatkowym, to urząd skarbowy wyśle do podatnika informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu

– czytamy na stronie gov.pl. Takie informacje dostaną jedynie ci podatnicy, u których w zeznaniu wystąpi różnica.

Co można odliczyć od podatku 2023? Dzięki tym ulgom możemy zyskać nawet 1520 zł

Jak co roku, podatnicy będą mogli odliczyć od podatku przysługujące im ulgi czy darowizny. Na jakie odliczenia od podatku 2023 można liczyć?

  1. Ulga na Internet: przysługuje osobom, które w latach wcześniejszych nie korzystały z tego odliczenia albo po raz pierwszy skorzystały z niego w zeznaniu za 2021 rok. Maksymalnie można odliczyć 760 zł na osobę (1520 zł, jeśli z Internetu korzystali małżonkowie)
  2. Ulga na dziecko: prawo do ulgi przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub rodzinom zastępczym, którzy uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej.
  3. Ulga dla krwiodawców: to darowizna, która przysługuje każdemu, kto w 2022 roku oddał krew lub osocze. Zakłada odliczenie ekwiwalentu za krew i osocze, który nie może jednak przekroczyć 6 proc. dochodu.
  4. Ulga dla młodych: przysługuje osobom poniżej 26. roku życia, które są zwolnione od podatku, maksymalnie do wysokości dochodu 85 528 zł w roku podatkowym.
  5. Ulga termomodernizacyjna: przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom domu jednorodzinnego, którzy w 2022 roku ponieśli wydatki na termomodernizację domu.

O ulgach podatkowych i szczegółowych zasadach ich odliczania można przeczytać na stronie podatki.gov.pl.

Więcej o: