Rząd proponuje dwa nowe urlopy. To pewne! Będą zmiany w Kodeksie pracy

Rząd zaprezentował projekt zmian w Kodeksie pracy. Mowa przede wszystkim o zmianach w urlopach rodzicielskich. Rząd zaproponował też dwa dodatkowe urlopy, w tym "urlop od siły wyższej". Jakie jeszcze zmiany w Kodeksie pracy 2023 przygotował rząd?

Na zorganizowanej we wtorek, 10 stycznia konferencji prasowej rząd przedstawił projekt zmian w Kodeksie pracy. Zgodnie z założeniami, zmianom ma ulec m.in. długość urlopów rodzicielskich. W planach są też dwa dodatkowe urlopy, w tym "od siły wyższej". Jakie zmiany w Kodeksie pracy zaplanował rząd?

Zobacz wideo Rewolucja na rynku kredytowym? Rząd zapowiada konkretny program

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd szykuje zmiany w Kodeksie pracy. "Słuchamy głosów pracodawców, ale przede wszystkim pracowników"

Najważniejszą zmianą są dłuższe urlopy rodzicielskie. – Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy – zauważył premier Mateusz Morawiecki. Zmiany mają przede wszystkim chronić pracownika. Wprowadzono m.in. dodatkowy urlop opiekuńczy, dodatkowe przerwy, jeśli dzień pracy jest dłuższy niż 8 godzin. Zmianą jest też możliwość zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych. – Zmiany porządkują kwestie elastycznego czasu pracy, żeby było sprawiedliwym pojęciem, które daje wymierne korzyści. Słuchamy głosów pracodawców, ale przede wszystkim pracowników. To dobre propozycje dla polskiego rynku pracy – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Nowe 500 plus? (zdjęcie ilustracyjne) Będzie nowe świadczenie dla młodych? Znamy szczegóły

Urlop rodzicielski i urlop opiekuńczy 2023. Najważniejsze zmiany przygotowane przez rząd

Ważną zmianą jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego. – Dochodzi 9 tygodni urlopu, który będzie dotyczył ojców. Będzie wynosił 41 tygodni lub 43, jeśli urodzą się np. bliźniaki – mówiła podczas konferencji szefowa resortu rodziny, Marlena Maląg. Zmianom uległy również zasady dotyczące urlopu opiekuńczego. Dodatkowe pięć dni urlopu ma być niepłatne, będzie można je wykorzystać na opiekę nad dziećmi lub członkiem rodziny. Korzystną dla pracowników zmianą jest również "urlop od siły wyższej", tj. 16 godzin lub dwa dni kalendarzowe urlopu płatnego w połowie.

Dostała odpowiedź na swoje podanie o pracę po 37 latach! Zaskakująca historia z Włoch Dostała odpowiedź na swojego podanie o pracę po 37 latach

Zmiana w Kodeksie pracy 2023. Umowy z korzyścią dla pracownika

W przygotowanym przez rząd projekcie, zmiany w Kodeksie pracy dotyczą również umów. Pracownik, który na umowie próbnej wykonywał pracę co najmniej pół roku, będzie miał prawo do wystąpienia o zmianę formy zatrudnienia na umowę na czas nieokreślony. Z kolei pracodawca będzie musiał przekazywać pracownikowi więcej informacji o warunkach zatrudnienia.

Więcej o: