Kalendarz ogrodnika. Styczeń w ogrodzie - o czym pamiętać? Już teraz zacznij przygotowania do wiosny

Dla wielu roślin styczeń to okres pełnego spoczynku, nie oznacza to jednak, że nie należy o nie zadbać. Pielęgnacja ogrodu w tym miesiącu jest istotnym punktem w przygotowaniach do zbliżającej się wiosny. O czym musisz pamiętać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według kalendarza ogrodnika styczeń nie jest bardzo pracowitym miesiącem. Choć większość roślin dopiero zaczyna odżywać przy niskich zimowych temperaturach, już wtedy warto przygotować je do zbliżającej się wiosny. Jak właściwie pielęgnować drzewka, krzewy i kwiaty w pierwszym miesiącu roku?

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Styczeń w sadzie. Przygotuj drzewka do wiosny

Styczeń to często najzimniejszy okres zimy. Jeśli zapomniałeś o bieleniu drzewek owocowych w grudniu. koniecznie zrób to w pierwszym miesiącu nowego roku. Dzięki temu zabezpieczysz korę przed obrażeniami, pęknięciami i innymi uszkodzeniami powstającymi w wyniku mrozu. Pamiętaj także, aby przyciąć jednoroczne pędy roślin w pierwszej połowie miesiąca. Gałązki drzewek owocowych należy skrócić pod koniec stycznia.

Ważnym elementem pielęgnacji upraw jest zabezpieczenie ich przed zającami. Idealne zasłony przygotujesz ze słomy lub kartonu. Otocz ich pnie wybranym materiałem, a następnie mocno zwiąż go sznurkiem.

Jak pielęgnować warzywa w styczniu? Pamiętaj o tych zasadach

W styczniu możesz zająć się planowaniem ogrodu warzywnego na następne kilka miesięcy. Jeśli hodujesz jarmuż bądź pietruszkę naciową, zbierz ich liście. W drugiej połowie miesiąca w większości sklepów znajdziesz nasiona najpopularniejszych jarzyn. Jeśli masz zamiar uprawiać cebulę na szczypior w ogrodzie, zasadź kilka warzyw w odpowiednim pojemniku i wystaw go słonecznym parapecie. Pamiętaj o regularnym podlewaniu. 

Kwiaty i rośliny ozdobne. Zadbaj o nie już w styczniu

W przypadku dużej ilości śniegu pamiętaj o regularnym strzepywaniu puchu z gałęzi iglaków. Jego nadmiar może przyczynić się do uszkodzenia drzewek. Styczniowa pora sprzyja także rozwojowi nasion niektórych bylin. Są to m.in. ciemiernik biały, różne gatunki dzwonka, czy też tojad mocny. Uprawy tego typu będą zdolne do kiełkowania dopiero po przemrożeniu. Pamiętaj także o roślinach doniczkowych kwitnących zimą. Na początku roku kwiaty tego typu wymagają sporej uwagi oraz częstego podlewania. Nie zapominaj także o regularnym nawożeniu.

Więcej o: