Kiedy jest Wielkanoc 2023? Najwcześniej może przypaść 22 marca, najpóźniej zaś 25 kwietnia

Kiedy jest Wielkanoc w 2023 roku? Najważniejszy czas w życiu chrześcijan, okres odpoczynku i budzenia się do życia przyrody jest oczekiwany przez wielu. W tym roku przypada na początku kwietnia.

Kiedy będzie Wielkanoc? Ważne ramy czasowe

Kiedy będzie Wielkanoc? Najważniejsze święto w Kościele nie ma stałej daty, ale wyznaczane jest według stałych reguł. Celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa jest centrum życia chrześcijan, ale same obchody Wielkanocy mają także ważne znaczenie społeczne. To okres przerwy świątecznej, która pozwala przez kilka dni odpocząć od pracy i codziennych zajęć. 

Nic dziwnego, że tak wiele osób oczekuje na Wielkanoc kojarzącą się też z wiosną i odradzającym się życiem. Kiedy ten ważny dzień może przypaść? Rozbieżność, jeśli chodzi o datę, może być tu bardzo duża. Najwcześniej Wielkanoc może przypadać 22 marca, najpóźniej zaś 25 kwietnia. 

Kiedy wypadają święta wielkanocne? Oto najważniejszy czynnik

Kiedy wypadają święta wielkanocne? Wyznaczanie ich daty bywało problemem, ale kwestia ta została uregulowana już w IV w. Stało się to na soborze nicejskim (325 r.). Wówczas ustalono, że data uroczystości będzie przypadała zawsze w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Chociaż rzecz brzmi w sposób skomplikowany, to w rzeczywistości jest to wpływ solarno - lunarnego kalendarza hebrajskiego na juliański. Chodzi o nawiązanie do 14 dnia miesiąca nisan, który związany jest z początkiem obchodów święta Paschy. To wokół niego rozgrywały się historyczne wydarzenia związane ze śmiercią Jezusa.   

Warto zauważyć, że od wieków przedmiotem sporów jest ustalenie daty faktycznego ukrzyżowania Jezusa. Próbowano się w tym celu posłużyć właśnie danymi astronomicznymi i zapisami Ewangelii. Według najbardziej popularnej z obecnych teorii mogło się to stać w piątek 7 kwietnia 30 roku lub 3 kwietnia 33 roku n.e. 

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? 

Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? Musimy na nią zaczekać do 9 kwietnia. Oczywiście już tydzień wcześniej będzie miała miejsce Niedziela Palmowa, która rozpocznie obchody Wielkiego Tygodnia. Takie umiejscowienie Wielkanocy w kalendarzu daje nadzieję na to, że wypadnie ona przy dobrej i sprzyjającej wypoczynkowi pogodzie

Święta wielkanocne. Kiedy w Kościele rozpoczynają się przygotowania? 

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o tegoroczne święta wielkanocne? Kiedy zaczyna się w Kościele katolickim przygotowanie do nich? Jest ono związane z okresem Wielkiego Postu. W 2023 r. Środa Popielcowa wypada 22 lutego. Inne ważne daty to:

  • 2 kwietnia - Niedziela Palmowa;
  • 6 kwietnia - Wielki Czwartek;
  • 7 kwietnia - Wielki Piątek;
  • 8 kwietnia - Wielka Sobota.

Zobacz też: Śmieszne gify wielkanocne. Nietypowe kartki świąteczne, którymi rozbawisz najbliższych

Więcej o: