Kiedy jest Środa Popielcowa? Kiedyś był to ciężki okres dla singli

Kiedy jest Środa Popielcowa? Ten dzień pokuty jest w Kościele katolickim niezwykle istotny. Rozpoczyna okres Wielkiego Postu, który trwa aż do Wielkanocy. Oczywiście jest kojarzona z obrzędem posypania głowy popiołem.

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Wszystko zależy od Wielkanocy

Kiedy wypada Środa Popielcowa? W tym przypadku stały jest wyłącznie dzień tygodnia, bo konkretna data zmieni się w zakresie nawet kilku tygodni. Uzależniona jest od tego, kiedy przypada Wielkanoc. Ta zaś wyznaczana jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, Najwcześniej Wielkanoc obchodzimy więc 22 marca, najpóźniej zaś 25 kwietnia. 

Droga Krzyżowa w Rzeszowie - zdjęcie ilustracyjneKiedy jest Wielki Post 2023? W tym roku wypada wcześniej niż w poprzednim

Kiedy jest Środa Popielcowa?

Kiedy jest Środa Popielcowa? Dzień ten przypada na 46 dni przed Wielkanocą, czyli 40 dni po odliczeniu wszystkich niedziel. W zasadzie ten szczególny dzień pokutny może wypaść pomiędzy 5 lutego a 10 marca. Rozbieżność spowodowana ruchomym charakterem Wielkanocy jest tu bardzo duża. 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2023?

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2023? W tym roku karnawał będzie stosunkowo długi. Popielec będzie bowiem 22 lutego. Wcześniej przypadnie oczywiście inny specyficzny dla polskich tradycji dzień, czyli tłusty czwartek. Pączkami i faworkami będziemy mogli się zajadać już 16 lutego. 

Kiedy jest Wielkanoc 2023? Zdjęcie ilustracyjneKiedy jest Wielkanoc 2023? Najwcześniej może przypaść 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia

Kiedy jest Popielec i co się z nim wiąże? 

Wiemy już, kiedy jest Popielec w 2023 roku. Dlaczego właśnie ten dzień jest tak istotny dla wyznawców katolicyzmu, ale też ma znaczenie w polskiej kulturze? Przede wszystkim jego nadejście oznacza przejście od karnawału do Wielkiego Postu. Staropolska nazwa tego dnia jest tu znacząca: mówiło się dawniej o Wstępnej Środzie. Jest to więc początek najważniejszego okresu pokuty w Kościele katolickim: obowiązuje post ścisły jakościowy i ilościowy. Charakterystycznym gestem jest dokonywany tego dnia w świątyniach obrzęd posypania głów popiołem. Jest on związany z wezwaniem do nawrócenia. 

W kulturze ludowej Popielec był obchodzony w zróżnicowany sposób. Duże znaczenie miały tu realia regionalne. Okazuje się jednak, że często dominował tu element zmagań postu z karnawałem. Wśród różnych zwyczajów związanych z tym dniem pojawiały się np.:

  • wzajemne obsypywanie się popiołem;
  • wyrzucanie garnka z popiołem, co miało oznaczać chęć oddalenia od siebie okresu pokuty;
  • piętnowanie starych panien i kawalerów przez złośliwe uczynki;
  • obnoszenie po domach garnka z żurem, który był podstawową potrawą wielkopostną;
  • wkupne do bab, czyli spotkania młodych mężatek z dorosłymi kobietami, które polegały na konieczności wkupienia się tych pierwszych;
  • wieszanie w karczmach w widocznym miejscu szkieletu śledzia tak, by przypominać wszystkim o konieczności przestrzegania postu.

Ciekawym zwyczajem była kłoda popielcowa, czyli symboliczne karanie młodych osób, które w karnawale nie zawarły małżeństwa. Odbywało się to poprzez przykucie ich do ciężkiego kawałka drewno, który musiały za karę przeciągnąć na określoną odległość.

Zobacz też: Jak uniknąć marnowania jedzenia po świętach wielkanocnych? Mamy kilka sprawdzonych sposobów

Więcej o: