Kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa? Nie jest tajemnicą, że inicjuje go Środa Popielcowa. W zależności od daty Wielkanocy może ona przypadać pomiędzy 5 lutego a 10 marca. W 2023 r. będziemy ją przeżywać 22 lutego. Jest to tradycyjnie dzień pokuty i wezwania do nawrócenia - w świątyniach posypuje się wówczas głowy popiołem.
Wielki Post trwa 40 dni, ponieważ nie zaliczają się do niego niedziele. Środa Popielcowa przypada więc na 46 dni przed Wielkanocą.
Do kiedy trwa post wielkanocny? Wbrew pozorom jego finałem nie jest Niedziela Wielkanocna, ale początek triduum paschalnego. Można więc przyjąć, że kończy się on w Wielki Czwartek. Później praktykowany w Kościele jest tzw. post paschalny. Ostatni nie ma charakteru pokutnego, ale jest przygotowaniem do Wielkanocy.
Do kiedy jest Wielki Post? Co się z nim wiąże? Wiemy już, że Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek, który w 2023 r. przypada na 6 kwietnia. Okres ten jest czasem modlitwy i pokuty. W Kościołach odbywają się nabożeństwa pokutne. Chodzi przede wszystkim o drogę krzyżową i tradycyjne polskie gorzkie żale, które odprawiane są od XVIII w. W świątyniach odbywają się również rekolekcje.
Bogaty wybór zwyczajów wielkopostnych charakterystyczny był dla kultury ludowej. W różnych regionach kraju przede wszystkim gotowano inaczej. W prostej kuchni tego okresu pojawiały się takie potrawy, jak postny żur, solone śledzie lub kisiel owsiany. Odmawiano sobie niekiedy nie tylko mięsa, ale i nabiału. Unikano zabaw i gry na instrumentach.
Okazuje się, że czas pokuty znajdował też odzwierciedlenie w strojach. Nie należało ubierać się modnie i krzykliwie. Jaskrawe dodatki zamieniano na te o bardziej stonowanych kolorach.
Ciekawą kwestią pozostawał fakt, że do okresu postu nie zaliczano niedziel. Wówczas jedzono lepsze i bardziej urozmaicone potrawy. Obchodzono również tzw. półpoście, czyli środę stanowiącą przepołowienie Wielkiego Postu. Był to czas hałasu, gwaru i wesołych zwyczajów, który trwał jednak tylko jeden dzień. Szybko więc powracał nastrój pokutny.
Kiedy obecnie osoby wierzące obowiązuje ścisły post? Mowa tu o ograniczeniach jakościowych, ale także ilościowych w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W te dni obowiązuje on wiernych od 18. do 60. roku życia. Mogą oni zjeść jeden bezmięsny posiłek do syta i dwa inne, ale skromniejsze.
Zobacz też: Gry wielkanocne dla całej rodziny. Proste zabawy do samodzielnego przygotowania w domu