ZUS wypłaci wdowom więcej pieniędzy w 2023 roku. O ile wzrośnie emerytura po mężu?

Wdowy, które pobierają emeryturę po mężu, mogą w 2023 roku liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. ZUS wypłaci im więcej pieniędzy, ponieważ świadczenie to podlega waloryzacji. Dodatkowo Lewica wciąż pracuje nad tym, by wdowy mogły pobierać podwójną emeryturę. Jakich zmian można się spodziewać?

W sprawie renty wdowiej w ostatnim czasie dzieje się naprawdę dużo. Lewica pracuje nad projektem obywatelskim, który ma korzystnie wpłynąć na finanse wdów. Zakłada, że otrzymają one podwójne świadczenie. Zanim jednak ustawa wejdzie w życie, wdowy mogą liczyć na waloryzację renty rodzinnej. Ile będzie wynosiła w 2023 roku?

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile pieniędzy otrzymają wdowy w 2023 roku? ZUS wypłaci większą kwotę

Wdowia emerytura to renta rodzinna przyznawana po śmierci męża. Obecnie kobiety muszą zdecydować czy chcą pobierać swoje świadczenie, czy decydują się na otrzymywanie 85% emerytury po zmarłym mężu. Mogą wybrać to, co jest dla nich korzystniejsze. 

Lisa Marie PresleyLisa Marie Presley i Michael Jackson poznali się, gdy miała zaledwie 7 lat

Od 1 marca 2022 roku najniższa emerytura po mężu wynosi 1338,44 zł brutto, jednak od marca 2023 ulegnie to zmianie. Renta rodzinna jest waloryzowana, dlatego, jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, niedługo może wynieść minimum 1588,44 zł brutto.

Lewica pracuje nad projektem obywatelskim. Czy wdowy otrzymają podwójne świadczenie?

Obecnie wdowy mogą zdecydować się na to, by pobierać swoją emeryturę, jeśli jest to dla nich korzystne rozwiązanie. Mogą również otrzymywać rentę rodzinną po mężu, która wynosi wówczas 85 procent świadczenia, które by mu przysługiwało. Lewica jednak pracuje nad tym, żeby wdowy pobierały podwójną emeryturę. Jak miałoby to wyglądać?

Wdowy decydowałyby czy chcą:

SiwienieJak pozbyć się siwizny? Nie musisz farbować włosów

  • zachować swojego świadczenia i powiększyć je o 50% renty rodzinnej po zmarłym mężu;
  • pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50% swojego świadczenia.

Co ciekawe prawo do pobierania takiego świadczenia miałby nie tylko osoby ubezpieczone w ZUS-ie, lecz także w KRUS-ie i emeryci mundurowi. Na ten moment jednak, aby ustawa trafiła do Sejmu, trzeba zebrać aż 100 tysięcy podpisów w trzy miesiące. 

Więcej o: