Nowa ulga dla seniora 2023. Można zaoszczędzić i to sporo. Nie każdy jednak skorzysta

Ulgi podatkowe przysługują każdemu, kto spełnia kryteria określone przez przepisy. Z takich obniżeń podatku mogą skorzystać również seniorzy. Z myślą o emerytach, którzy wciąż są aktywni zawodowo, powstała ulga dla pracujących seniorów. Nie każdemu się jednak opłaci.

Ulga dla pracujących seniorów powstała z myślą o osobach, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, ale wciąż są aktywne zawodowo. Takie osoby mogą skorzystać z zerowego PITu dla seniorów. Nie każdemu jednak może się opłacić, szczególnie jeśli zarobki nie są wysokie. Komu przysługuje i na jakich zasadach? Z jakiej jeszcze ulgi mogą skorzystać pracujący emeryci?

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga dla pracujących seniorów. PIT-0 w 2023 roku. Nie wszyscy mogą z niej skorzystać

Ulga dla pracujących seniorów polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85 528 zł. Przysługuje ona kobietom po 60. roku życia oraz mężczyznom po 65. roku życia, tj. tym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, wciąż aktywnym zawodowo. Warunkiem jest posiadanie:

  • pracy na etacie (umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy)
  • umowy zlecenie,
  • działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5% stawką (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • zasiłku macierzyńskiego (tym seniorom, którzy przyjęli na wychowanie małe dziecko i w związku z tym mogą pobierać zasiłek macierzyński).

Jest to nowa ulga, którą wprowadzono w Polskim Ładzie. W 2023 po raz pierwszy będzie można ją wykorzystać. By skorzystać z zerowego PIT dla seniorównie można jednak pobierać emerytury lub renty rodzinnej, a także innych świadczeń pieniężnych przysługujących emerytom. Z ulgi mogą skorzystać także ci, którzy powrócili na rynek pracy i zawiesili pobieranie świadczenia. Zerowy PIT nie przysługuje jednak emerytom uzyskującym przychody np. z umowy o dzieło, praw autorskich, najmu czy zasiłku chorobowego. By skorzystać z ulgi, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku u pracodawcy.

Ulga rehabilitacyjna 2023. Kolejny sposób, aby zaoszczędzić

W tym roku ponownie będzie można skorzystać natomiast z ulgi rehabilitacyjnej. Przysługuje ona osobom niepełnosprawnym lub ich opiekunom. Jeśli taka osoba poniosła wydatki na rehabilitację lub związane z ułatwieniem czynności życiowych, np. zakupu niezbędnego sprzętu, samochodu, opieki pielęgniarskiej czy remontu dostosowującego dom do potrzeb osób niepełnosprawnych, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego poniesiony wydatek oraz prawo do skorzystania z ulgi. Jednak roczny dochód osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 16061,28 zł. Do dochodu nie wliczają się m.in. zasiłki pielęgnacyjne czy alimenty na rzecz dzieci. O szczegółach dotyczących zasad odliczeń ulgi rehabilitacyjnej można przeczytać na stronie podatki.gov.pl.

Więcej o: