Kiedy tłusty czwartek 2023? Data nie jest przypadkowa. Wiążą się z nią tradycje i legendy

Kiedy tłusty czwartek w 2023 roku? To pytanie zadaje sobie wielu łasuchów. Nic dziwnego, bo tłusty czwartek kochają niemal wszyscy. Odpowiadamy, kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku i przybliżamy ciekawą tradycję związaną z tym dniem.

Tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. To święto znamy wszyscy, ale jak wygląda jego geneza? Skąd wzięła się tradycja spożywania tłustych słodkości akurat w ten dzień?

Zobacz wideo Pączki hiszpańskie - słodkie, wilgotne i mięciutkie

Co oznacza święto tłusty czwartek? Chrześcijańska tradycja wywodzi się od pogan

Pierwsze wzmianki dotyczące tłustego czwartku pochodzą ze starożytności, kiedy święto należało do europejskich pogan i dotyczyło świętowania pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Święto szybko się przyjęło i rozpowszechniło. Spożywanie tłustych pokarmów obejmowało głównie chlebowe ciasta wypełniane słoniną i mięsem. 

W Polsce tradycja tłustego czwartku pojawiła się w XIII wieku. W każdym rejonie kraju obchodzenie tego święta wyglądało inaczej. W Małopolsce święto nazywało się combrowym czwartkiem – mówi się, że nazwa wzięła się od Combra, ówczesnego burmistrza Krakowa, który słynął z rządzenia twardą ręką i gnębienia okolicznej ludności. Po jego śmierci mieszkańcy wyprawili przyjęcie, które dało początek combrowym czwartkom. Na Śląsku zaś tradycja wzięła się od chodzących po wsiach przebierańców, których częstowano słodkościami. I chociaż dziś tłusty czwartek wiązany jest z chrześcijańskimi tradycjami, warto podkreślić, że jego geneza wywodzi się od pogan.

Tego dnia możemy bezkarnie objadać się słodkościami. Niewątpliwym królem tłustego czwartku jest pączek. W skali całego kraju spożywany jest on najczęściej, jednak zaraz za pączkami na podium plasują się faworki, inaczej nazywane chrustami. Dziś pączki nadziewane są marmoladą lub dżemem, ale niegdyś wyglądały one zupełnie inaczej – w środku miały orzech lub migdał.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy tłusty czwartek w 2023 roku? Odpowiadamy

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Przypada na ostatnie dni karnawału – 52 dni przed Wielkanocą. Jest to ostatni czas, kiedy według tradycji chrześcijańskiej możemy wyprawiać huczne imprezy. Tegoroczny tłusty czwartek wypada 16 lutego 2023 roku.

Więcej o: