To jedno z najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2022 roku. Oznacza "osobę o szlachetnym sercu"

Co oznacza imię Agata? Od lat to jedno z najpopularniejszych imion dla dziewczynek w Polsce. W samym 2022 roku nazwano tak niespełna 1000 dzieci. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wywodzi się ono z języka greckiego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Agata od lat zajmuje miejsce w pierwszej setce najpopularniejszych polskich imion dla dziewczynek. W 2017 roku aż 177157 osób mogło przedstawić się w ten sposób. Niewiele zna jego znaczenie. Co o Agatach mówi numerologia?

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Znaczenie imienia Agata. Wywodzi się z greki. O czym może świadczyć?

Agata wywodzi się z języka greckiego, a konkretniej od słowa agathe oznaczającego "dobrą i ciepłą osobę, o szlachetnym sercu". Do Polski, podobnie jak wiele innych imion, trafiło z łaciny kościelnej. Używa się go od XII wieku, również w zapisie "Jagata". Co ciekawe, jednym z jego zdrobnień jest "Ofka". Ten skrót pochodzi z Rusi, gdzie to imię zapisać można również jako Oafija lub Ohafija. Agaty obchodzą imieniny 9 stycznia, 14 listopada oraz 5 lutego.

Osoby o imieniu Agata często przejawiają cechy opisane w jego greckim znaczeniu. Wyróżniają się swoją dobrocią i zawsze spieszą z pomocą bliźniemu. Tworzą dobre relacje z innymi ludźmi i lubią być duszą towarzystwa. 

Jaka jest numerologiczna liczba Agaty? Może mieć ona wpływ na relacje z innymi 

Agata to numerologiczna trójka. Cechuje się optymistycznym podejściem do życia, pomimo to zwykle nie stawia na szczęśliwy traf. Zamiast tego stara się dojść do wyznaczonych celów własnymi siłami i ciężką pracą. Osoby o tym imieniu najlepiej współpracują z numerologicznymi piątkami i siódemkami. Ich ciekawość świata i chęć poznawania nowych ludzi idzie w parze z wyobraźnią i romantyzmem obu numerów. Należy jednak pamiętać, że astralne znaczenie liczb wcale nie jest prawdą objawioną, i nie należy brać go za niezaprzeczalny pewnik.

Więcej o: