Najmądrzejsza rasa psa została wybrana. Nie jest to border collie

Naukowcy zbadali ponad 1000 psów spośród 13 ras, aby ocenić, która z ras psów jest najbardziej inteligentna. Wygrany zdobył aż 35 punktów na 39 możliwych. Która rasa znalazła się na podium?

Jak informuje Onet, powołując się czasopismo "Scientific Reports", dzięki testom SmartDOG naukowcy wybrali najmądrzejszą rasę świata. Do tej pory uważano, że border collie jest najinteligentniejszą rasą psów, jednak w teście uplasował się na drugim miejscu.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Przypalony garnekJak wyczyścić przypalony garnek? Wlej tę mieszankę i zapomnij o brudzie

Najmądrzejsza rasa psów. Zwycięzca to doskonały stróż

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego badali funkcje poznawcze u poszczególnych ras psów i na ich podstawie wyłonili najmądrzejszą rasę świata. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że w testach najlepiej wypadł owczarek belgijski malinois. Ten krótkowłosy owczarek zdobył 35 na 39 możliwych punktów i zdeklasował border collie, który do tej pory uchodził za najmądrzejszą rasę świata. Testy obejmowały sposób rozwiązywania problemów u psów, logiczne rozumowanie czy naśladowanie ludzkich zachowań.

Owczarek belgijski malinois to pies wywodzący się z grupy psów pasterskich. Osiąga wagę od 25 do 34 kilogramów i mierzy do 62 cm w kłębie. Charakteryzuje się żywym usposobieniem i silnym charakterem. Posiada wyjątkowo silny instynkt terytorialny. Z uwagi na wyjątkową odporność psychiczną jest chętnie użytkowany w policji i służbach antyterrorystycznych. Zdecydowanie nie są to psy dla każdego. Potrzebują silnej ręki i konsekwencji w szkoleniu. W innych wypadkach mogą przejawiać agresję lub lęki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tina Louise41-letnia modelka odsłoniła pośladki. "Wyglądasz nierealnie"

"Test cylindra". Ocena tzw. kontroli hamującej u psa

Badacze przeprowadzali szereg testów, które miały zweryfikować reakcje i sposób działania psów. Jednym z testów był "test cylindra", który polegał na wyciąganiu smakołyków z tuby. Celem testu była ocena kontroli hamującej u psa, czyli zrozumienie czworonoga, że aby wyciągnąć smaczek powinien podejść z jednej z dwóch stron tuby. Nie powinien sięgać po jedzenie poprzez ściany tuby. Psy musiały wykazać się rozumieniem poleceń człowieka.

W teście badano również wytrwałość w działaniu poszczególnych ras psów. Najwytrwalszą rasą okazał się owczarek australijski, a najbardziej aktywną i potrzebującą największej ilości ruchu jest owczarek belgijski i niemiecki, cocker spaniel oraz owczarek szetlandzki.

Więcej o: