360 zł dla seniorów, ale nie wszystkich. Będzie nowy dodatek do emerytury?

Do Senatu trafił projekt ustawy, zgodnie z którym miałby powstać nowy dodatek do emerytur w wysokości 360 zł miesięcznie. Pieniądze przysługiwałyby jednak tylko określonej grupie. O kim mowa?

Jak donosi Fakt, do Senatu trafił projekt ustawy, dzięki któremu do ponad 40 tys. osób mógłby trafić dodatkowy zastrzyk gotówki. Kwota miałaby wynosić 360 zł miesięcznie. Kto byłby uprawniony do nowego dodatku do emerytury?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Będzie nowy dodatek do emerytury 2023? To szansa tylko dla wybranych

Petycja do Senatu miała według informacji Faktu wpłynąć od Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego. To właśnie do sołtysów miałby trafić nowy dodatek przewidziany w projekcie ustawy, co stowarzyszenie uargumentowało w następujący sposób: 

Wprowadzenie dodatku do emerytury lub renty sołtysów byłoby nie tylko dowartościowaniem naszej ciężkiej i często niewdzięcznej pracy, lecz rekompensatą za utracony czas i poniesione wydatki związane z pełnieniem funkcji sołtysa tj. kosztem paliwa, amortyzacją samochodu, kosztem telefonu itp.

Dodatek do emerytury dla sołtysów miałby wynosić 360 zł. Z każdym rokiem kwota by wzrastała

Projekt zakłada, że dodatek wpływałby do sołtysów, który ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn 65. Jego wysokość miałaby zaś wynosić 2,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za każdą kadencję, a maksymalnie 10 proc. W związku z tym, że pensja minimalna od 1 lipca ma wynieść 3600 zł brutto, to sołtysi mogliby liczyć wówczas na 360 zł miesięcznie. Ponadto dodatek podlegać by miał corocznej waloryzacji

W projekcie znalazł się również zapis o objęciu obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym sołtysów, wypłacanej diecie oraz traktowaniu ich jak funkcjonariuszy publicznych. Co to oznacza w praktyce? Osoba znieważająca sołtysa w trakcie wykonywania obowiązków podlegałaby odpowiedzialności karnej. 

Więcej o: