Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? To pewne! Seniorzy otrzymają w tym roku wyższe kwoty. O ile?

Wielu seniorów czeka na to, aż ich konta zasili 13. emerytura 2023. Kiedy wypłata ma nastąpić? Na jaką wysokość świadczenia mogą liczyć seniorzy w tym roku? Oto najważniejsze informacje.

13. emerytury zostały wypłacone seniorom pierwszy raz w 2019 r. Już rok później zagwarantowano odpowiednią ustawą, że będzie to świadczenie coroczne. Co ważne, wypłata następuje niezależnie od dochodów świadczeniobiorcy. Ile wyniesie wypłata w 2023 roku? Obecne prognozy wskazują, że kwota "trzynastki" będzie wyższa niż wcześniej. Wpływ na to ma planowana waloryzacja świadczeń, która nastąpi w marcu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

13. emerytura. Ile wyniesie kwota świadczenia?

"Trzynastka" wynosi tyle, co najniższa emerytura obowiązująca w danym roku. Z tego względu w 2022 r. seniorzy otrzymali 1388,34 zł brutto. Według aktualnych prognoz najniższa emerytura od marca 2023 r. może wynieść 1588,44 zł brutto. Zastosowana ma zostać bowiem waloryzacja kwotowo-procentowa, a minimalna emerytura wzrosnąć o przynajmniej 250 zł brutto. Dokładną kwotę poznamy jednak dopiero po ogłoszeniu przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika waloryzacji, co nastąpi w lutym tego roku. 

priscilla presley porownanie Priscilla Presley. Ma 77 lat, a wygląda "jakby miała nadal 25"

Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Nie trzeba składać żadnego wniosku

13. emerytura jest wypłacana co roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłata świadczenia nie jest uzależniona od złożenia przez świadczeniobiorcę wniosku i następuje automatycznie dla wszystkich emerytów i rencistów niezależnie od tego, jakie osiągają dochody. W 2022 r. "trzynastka" została wypłacona w kwietniu, dlatego można założyć, że i w tym roku termin wypłaty będzie podobny. Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne mogą liczyć na dodatek najprawdopodobniej w maju.

Emeryci w Warszawie ZUS wypłaci więcej pieniędzy. O ile wzrośnie emerytura po mężu?

Więcej o: