14. emerytura 2023. Rząd szykuje nowy projekt. Seniorzy będą mieli powód do radości

14. emerytura początkowo miała być świadczeniem jednorazowym. Rząd jednak obiecał, że od 2023 roku "czternastka" na stałe wejdzie do kalendarza wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy seniorzy mogą spodziewać się tego dodatkowego świadczenia?

14. emerytura miała być z założenia świadczeniem jednorazowym. Po raz pierwszy wypłacona została w 2021 roku. Na początku 2022 roku rząd zadecydował o ponownym wypłaceniu "czternastki". W pierwszych dniach 2023 roku rząd obiecał, że "czternastka" na stałe wejdzie do kalendarza wypłat z ZUS.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura 2023. Trwają prace nad ustawą

– Zgodnie z obietnicą pana prezesa Kaczyńskiego, będziemy w najbliższym czasie kierować ten projekt do prac rządowych, a potem do Sejmu. Tak, aby do końca pierwszego kwartału zamknąć już ten proces legislacyjny, aby 14. emerytura była zagwarantowana – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na początku stycznia. – Do końca pierwszego kwartału wszystko będzie gotowe i przeforsowane – przyznał z kolei wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". 14. emerytura w 2023 roku ma być wypłacana z urzędu, seniorzy nie muszą więc składać żadnych wniosków.

Dodatkowe świadczenia w postaci 13. i 14. emerytury to rozwiązanie, które wprowadziliśmy, aby seniorom żyło się lepiej. Rząd planuje wypłatę tych świadczeń również w 2023 r.

– czytamy również na stronie gov.pl.

14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Na jaką wysokość świadczenia mogą liczyć seniorzy?

Wciąż trwają prace nad ustawą gwarantującą wypłaty 14. emerytury. Konkrety nie są jednak jeszcze znane. – Limit ma być tak jak do tej pory, czyli 2900 zł, pierwsze wypłaty mają być w ostatnim tygodniu sierpnia, podobnie jak w zeszłym roku – obiecał w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister Stanisław Szwed.

Ile pieniędzy mogą spodziewać się seniorzy? 14. emerytura jest równa aktualnej w danym roku emeryturze minimalnej. Emeryci otrzymujący świadczenia powyżej 2900 zł brutto otrzymują ją na zasadzie "złotówka za złotówkę", odpowiednio pomniejszoną. Kolejną dobrą wiadomością dla seniorów jest fakt, że wypłaty będą w tym roku wyższe. Ostateczna maksymalna wysokość 14. emerytury, po uwzględnieniu aktualnych prognoz dotyczących marcowej waloryzacji, może wynosić 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto.

Więcej o: