Jak doczyścić pożółkłe ramy okienne? Dodaj odrobinę do wody i przetrzyj. Po brudzie nie będzie śladu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ramy okienne powinny być czyszczone i pielęgnowane znacznie częściej niż szyby. Powód? Ich powierzchnia wykonana z tworzywa PCV z czasem może stać się nieestetycznie pożółkła. Zobacz, sprytne rozwiązania, które pomogą ci tego uniknąć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe porządki pochłaniają wiele siły i energii oraz czasu. W konsekwencji wiele z nas zapomina przy czyszczeniu okien o ramach okiennych, skupiając się wyłącznie na doczyszczeniu szyb. Z czasem możemy zauważyć skutki tego niedopatrzenia w postaci pożółkłych powierzchni. Lepiej nie odkładać tej czynności na później i zadbać o ten aspekt już dziś. Zrobisz to w kilka chwil, dzięki domowym rozwiązaniom, które są nie tylko niezwykle wydajne, ale również zaskakują efektywnością.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Ramy okienne PCV: czym myć? Z pomocą przyjdzie domowy środek za grosze

Sposobem na zachowanie nieskazitelnego wyglądu okien jest ich regularne czyszczenie. Warto więc zadbać o systematyczne doczyszczanie nie tylko szyb, ale również ram okiennych. Najczęściej są one wykonane z tworzywa PCV, które z czasem może zmienić kolor, ze śnieżnobiałego na szary lub żółty. Jest to konsekwencja wsiąkania brudu, który osadza się na powierzchni okien. 

Do czyszczenia ram okiennych wykonanych z tworzywa PCV należy unikać silnych detergentów, rozpuszczalników oraz produktów zawierających chlor lub azot. Mogą się one przyczynić do uszkodzenia lub odbarwienia powierzchni. Domową alternatywą jest wykorzystanie octu. Przygotowanie specyfiku do czyszczenia ram okiennych jest banalnie proste. Wystarczy, że wlejesz do butelki z atomizerem ocet wraz z wodą w proporcjach pół na pół. Następnie spryskaj powierzchnie wokół szyb oraz parapety i przetrzyj miękką ściereczką po kilku minutach. Jeśli przeszkadza ci zapach octu, wystarczy, że do roztworu dodasz kilka kropel wybranego olejku eterycznego, np. lawendowego.

Co więcej, ocet dzięki swojemu intensywnemu zapachowi działa odstraszająco na wiele owadów. Skutecznie utrzyma więc komary, muchy, pająki czy kleszcze z dala od twojego domu.

Co do mycia okien? Pożółkłe ramy będą jak nowe, gdy dodasz kilka kropel tego owocu

Jeśli pierwszy sposób nie przemawia do ciebie z obawy o pozostawienie intensywnego zapachu w domu, bez obaw. Drugą alternatywą równie naturalną oraz skuteczną jest wykorzystanie właściwości soku z cytryny. Produkt do mycia ram okiennych przygotujesz z użyciem: 1 łyżeczki płynu do naczyń, 120 ml wody i 30 ml soku z cytryny. Zmieszaj wszystkie produkty, a następnie spryskaj mieszanką zabrudzoną powierzchnię.

Więcej o: