Jak pozbyć się mchu z trawnika? Oto niezawodny sposób. Posyp tym trawę, a mech zniknie

Marzysz o idealnym trawniku, ale pojawiający się na działce mech spędza ci sen z powiek? Mech rośnie szybko i równie szybko się rozprzestrzenia, więc jeśli chcesz pozbyć się tego problemu, lepiej nie czekaj. Podpowiadamy, w jaki sposób pozbyć się mchu z trawnika.

Mech na trawniku to zmora ogrodników. Szybko rośnie i szpeci idealnie wypielęgnowaną trawę. Jak się go pozbyć? Okazuje się, że istnieje prosty sposób, który ułatwi walkę z mchem i sprawi, że trawnik znów będzie prezentował się świetnie.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

$select a dishwasher washing program.To najbardziej oszczędny program w zmywarce. Wybierz go zamiast EKO

Dlaczego na trawniku pojawia się mech? Przyczyn jest kilka

Mech najczęściej możemy spotkać na trawniku, który rośnie na nieodpowiedniej glebie. Idealnym podłożem dla tej rośliny jest kwaśna, ciężka i zbita ziemia oraz powstający na powierzchni gleby filc, czyli warstwa nieprzepuszczająca powietrza. Mech świetnie czuje się w wilgotnym środowisku i w cieniu. Nie rośnie na podłożach suchych i piaszczystych. Zanim założymy trawnik, warto wykonać zabieg aeracji i piaskowania gleby.

Jednak jeśli jest już za późno, a na naszym trawniku pojawiła się warstwa mchu, powinniśmy działać jak najszybciej. To roślina, która nie potrzebuje szczególnych warunków do wzrostu. Rośnie nawet w zagłębieniach kostki brukowej, więc jeżeli na naszym trawniku pojawił się mech, możemy być pewni, że szybko się rozprzestrzeni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Alicja BachledaAlicja Bachleda-Curuś bryluje w nowej fryzurze. "Jak nastolatka"

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Oto sprawdzony sposób

Najszybszym sposobem, aby pozbyć się mchu, jest wapnowanie gleby, czyli zastosowanie odpowiedniego nawozu wapniowego jak: wapniak rolniczy mielony, mączka wapienna lub wapno kredowe. Nawóz należy rozsypać na trawniku i polać wodą.

Wapniowanie wykonuje się najczęściej późnym latem lub jesienią. Zabieg pozwala podwyższyć odczyn pH kwaśnej gleby, czyli taką o odczynie pH 6,5 lub niższym. Mech uwielbia kwaśne środowisko, więc po zabiegu wapnowania roślina ta nie powinna pojawiać się na naszym trawniku.

Więcej o: