Gdy skończyła 6 lat, miała już 180 cm wzrostu. Najwyższa kobieta na świecie posiada 5 rekordów

Rumeysy Gelgi, czyli najwyższa żyjąca kobieta już przy urodzeniu miała 59 cm wzrostu, zawsze wiedziała, że jest inna. Linie lotnicze specjalnie dla niej zmodyfikowały samolot, by mogła odbyć swoją pierwszą podróż tym środkiem transportu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rumeysa Gelgi urodziła się 1 stycznia 1997 roku w Turcji i zdiagnozowano u niej rzadką chorobę genetyczną – zespół Weavera, który powoduje szybki wzrost. Na co dzień pracuje jako programistka. Kobieta pomaga podnosić świadomość dotyczącą jej choroby, dzieląc się swoją historią w mediach społecznościowych.

 
Zobacz wideo Anna Wendzikowska o mężczyznach niskiego wzrostu. "Mówiłam, dlaczego Tom Cruise mnie nie przekonuje jako bożyszcze Hollywood"

Rumeysa Gelgi: najwyższa żyjąca kobieta na świecie. To jednak nie koniec jej rekordów

26-letnia Rumeysa Gelgi ma 215,16 centymetrów wzrostu. Kiedy skończyła sześć lat, mierzyła już 180 cm. Jej proporcje są wynikiem zespołu Weavera, rzadkiej choroby genetycznej, która powoduje przerost kości. Ze względu na problemy fizyczne nie była w stanie chodzić, dopóki nie skończyła pięciu lat, ani siedzieć dłużej niż 20 minut, dopóki nie przeszła poważnej operacji w wieku 17 lat. Teraz może siedzieć bez przerwy przez dwie godziny, ale nie dłużej. Odkąd była nastolatką, jest gwiazdą znajdującą się w Księdze Rekordów Guinnessa. Posiada rekordy w kilku kategoriach związanych z rozmiarem, w tym najdłuższymi palcami żyjącej osoby i najdłuższymi plecami oraz dłońmi żyjącej kobiety.

Kiedy była młodsza, jej fizyczne wyzwania wydawały się dla niej udręką, dopóki rodzina nie zmieniła jej perspektywy. W rozmowie z magazynem The Sun zdradziła:

Miałam takie szczęście, że miałam ogromne wsparcie w rodzinie, a kiedy byłam naprawdę młoda, rodzice nauczyli mnie podejścia, które naprawdę pomaga mi postrzegać siebie jako wyjątkową osobę. Więc dlatego nigdy nie opisywałam siebie jako chorej osoby. To naprawdę bardzo pomogło.
 

Najwyższa kobieta świata Rumeysa Gelgi po raz pierwszy leciała samolotem

Rumeysa Gelgi pomimo rozgłosu, jakim cieszy się w mediach, nigdy wcześniej nie leciała samolotem. Podobnie jak wiele osób z zespołem Weavera, 26-latka porusza się z pomocami, a długi lot wymagałby specjalnego dostosowania dla jej niezwykłej sylwetki. We wrześniu 2022 roku kobieta w końcu odbyła, swoja pierwszą podróż w przestworzach. Było to możliwe, gdyż linie lotnicze usunęły kilka miejsc (6) w samolocie, aby Gelgi mogła wygodnie wypocząć na noszach podczas 13-godzinnej podróży ze Stambułu do Kalifornii. Kilka tygodni później w poście na Instagramie podzieliła się zdjęciami z podróży na pokładzie Turkish Airlines. 

 

"Bezbłędna podróż od początku do końca", powiedziała rekordzistka na Instagramie, chwaląc personel Turkish Airlines i personel medyczny za ich pracę. Gelgi zdradziła również, że chociaż była to jej pierwsza podróż samolotem, "z pewnością nie będzie ostatnia".

Więcej o: