Dziś piątek 13. Czy jest się czego bać? Oto najpopularniejsze przesądy związane z tym dniem

Od piątku 13 nie da się uciec. Wiadomo, że w każdym roku wypadnie choć raz. Ten dzień powszechnie uważany jest za pechowy, a przesądy ostrzegają przed wieloma czynnościami, które mogą przynieść nieszczęście. Czy jest się czego bać? Na co lepiej uważać w piątek 13?

Piątek, trzynastego od wieków kojarzy się negatywnie. Wierzący w przesądy uważają, że ten dzień przynosi pecha i nieszczęście. Tego dnia wiele osób unika robienia niektórych rzeczy, a strach przed niepotrzebnym kuszeniem złego losu sprawia, że niektórzy boją się wychodzić z domu. Choć dziś takie przesądy traktujemy raczej z przymrużeniem oka, przez lata piątek 13 postrzegany był jako najgorszy dzień w roku. Skąd się wziął piątek 13 i na co lepiej uważać tego dnia?

Zobacz wideo 1983 był wyjątkowym rokiem dla muzyki [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego piątek 13 jest pechowy? Ma to związek z pewnym wydarzeniem

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Skąd się wzięły przesądy o pechowości tego dnia? 13 października 1307 roku, w piątek, w całej Europie zaczęły się aresztowania Templariuszy. Wiele osób uważa, że to wydarzenie stało się początkiem wiary w nieszczęścia, jakie niesie ze sobą ta data. Niektórzy uważają, że pechowy piątek trzynastego ma pochodzenie biblijne. Podczas ostatniej wieczerzy przy stole zasiadło bowiem 13 osób, ostatnią, pechową, był Judasz, a w piątek ukrzyżowany został Jezus.

Piątek trzynastego. Przesądy i zabobony. Czego lepiej unikać?

Strach i obawy przed piątkiem trzynastego od lat podsycane są przez popularne przesądy i popkulturę. Wiele osób obawia się tego dnia spotkania z czarnym kotem. Jeśli w piątek, 13 drogę przebiegnie ci czarny mruczek, wystarczy splunąć trzy razy przez lewe ramię, by odwrócić pecha. W taki dzień lepiej też uważać na to, którą nogą wstajemy z łóżka. Jeśli dzień zaczniesz od lewej nogi, mogą cię spotkać różne nieprzyjemności. Na co jeszcze lepiej uważać według przesądów? Lista jest dość długa.

  • Nie zakładaj nowych ubrań ani rzeczy w czarnym kolorze.
  • Nie wieszaj prania na sznurkach przed godziną 12:00.
  • Nie obcinaj włosów.
  • Nie ogłaszaj bankructwa.
  • Nie kupuj losu na loterię.
  • Nie przechodź pod drabiną.
  • Nie tłucz luster.
  • Nie rozsypuj soli.

Dobrą wiadomością dla obawiających się pechowej trzynastki będzie informacja, że w 2023 roku ten dzień wypada jedynie dwukrotnie: w styczniu i w październiku.

Więcej o: