Piątek, trzynastego od wieków kojarzy się negatywnie. Wierzący w przesądy uważają, że ten dzień przynosi pecha i nieszczęście. Tego dnia wiele osób unika robienia niektórych rzeczy, a strach przed niepotrzebnym kuszeniem złego losu sprawia, że niektórzy boją się wychodzić z domu. Choć dziś takie przesądy traktujemy raczej z przymrużeniem oka, przez lata piątek 13 postrzegany był jako najgorszy dzień w roku. Skąd się wziął piątek 13 i na co lepiej uważać tego dnia?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Skąd się wzięły przesądy o pechowości tego dnia? 13 października 1307 roku, w piątek, w całej Europie zaczęły się aresztowania Templariuszy. Wiele osób uważa, że to wydarzenie stało się początkiem wiary w nieszczęścia, jakie niesie ze sobą ta data. Niektórzy uważają, że pechowy piątek trzynastego ma pochodzenie biblijne. Podczas ostatniej wieczerzy przy stole zasiadło bowiem 13 osób, ostatnią, pechową, był Judasz, a w piątek ukrzyżowany został Jezus.
Strach i obawy przed piątkiem trzynastego od lat podsycane są przez popularne przesądy i popkulturę. Wiele osób obawia się tego dnia spotkania z czarnym kotem. Jeśli w piątek, 13 drogę przebiegnie ci czarny mruczek, wystarczy splunąć trzy razy przez lewe ramię, by odwrócić pecha. W taki dzień lepiej też uważać na to, którą nogą wstajemy z łóżka. Jeśli dzień zaczniesz od lewej nogi, mogą cię spotkać różne nieprzyjemności. Na co jeszcze lepiej uważać według przesądów? Lista jest dość długa.
Dobrą wiadomością dla obawiających się pechowej trzynastki będzie informacja, że w 2023 roku ten dzień wypada jedynie dwukrotnie: w styczniu i w październiku.