Powiedz mi, jak kochasz, a powiem ci, kim jesteś. Sześć rodzajów miłości i ich znaczenie w naszym życiu

Miłość. Wszyscy jej pragniemy, ale nie zawsze jesteśmy w stanie określić, czym dokładnie jest. Dlaczego nie wszystkim udaje się zbudować stały związek? Jak buduje się dobrą relację?

Co sprawia, że romantyczna miłość przemienia się w trwały związek? Jak buduje się dobry związek?

Miłość według psychologów ewolucyjnych pełni niezwykle ważną funkcję w procesie doboru naturalnego. Kochamy i zakochujemy się po to, by się rozmnażać. Czy jest to jednak tak proste?

Związek, zdjęcie ilustracyjneZwiązek, zdjęcie ilustracyjne shutterstock.com

Według Roberta Sternberga, amerykańskiego psychologa, istnieje 7 różnych form miłości:

  • Lubienie: intymność, ale bez zaangażowania czy namiętności. W tym typie miłości ludzie zazwyczaj łączą wspólne interesy, poglądy na życie i poczucie bycia zrozumianym. Psycholodzy uważają, że taka intymność bez pasji i zaangażowania powstanie w wyniku przyjaźni niż pełnoprawnej miłości.
  • Zadurzenie: namiętność bez zaangażowania czy intymności. W takim związku dwoje ludzi nie wie jeszcze o sobie za dużo. Nie wiedzą jeszcze, czy mają ze sobą coś wspólnego, ale kontynuują znajomość.
  • Pusta miłość: zaangażowanie bez namiętności czy intymności. Psychologowie uważają, że takie pary mogą żyć razem przez długi czas, ale ich szczęście jest względne.
  • Romantyczna miłość: intymność i namiętność, ale bez zaangażowania. Takie relacje oparte są na ognistej namiętności i bliskości, która nie ciągnie za sobą decyzji o prawdziwym zaangażowaniu. Takie związki najczęściej nie przeradzają się w nic więcej niż ogniste romanse.
  • Ślepa miłość: zaangażowanie i namiętność, ale bez intymności. Pary doświadczające tego rodzaju miłości doświadczają zaangażowanie bez intymności i pasji. 
  • Partnerska miłość: zaangażowanie i intymność, ale bez namiętności. Takie relacje są znacznie silniejsze niż zwykła przyjaźń. Taki związek jest raczej czystą umową, ponieważ w tego rodzaju miłość nie ma pasji i namiętności.
  • Miłość doskonała: zaangażowanie, intymność i namiętność. Nazywa też miłością wytrawną, składa się ze wszystkich 3 elementów. Związki zbudowane na takiej miłości są szczęśliwe i długie.

Szczęśliwe parySzczęśliwe pary fot; istockphoto

Zobacz wideo Julia Wieniawa o związku z Nikodemem Rozbickim

John Lee, kanadyjski psycholog, wyodrębnił 6 typów miłości. Dowiedz się, jak ty kochasz

John Lee wyodrębnił 6 typów miłości. Każdego człowieka może dotyczyć jeden konkretny model lub kombinacja kilku.

Storge.

Miłość kojarząca się z równowagą. Miłość rodzinna. Jest przyjacielska, dojrzała i pełna intymności. Partnerzy są dla siebie przede wszystkim przyjaciółmi. Seks pojawia się później. Miłość ta opiera się głównie na zaufaniu i przyjaźni.

Eros.

Odpowiednik miłości romantycznej bazujący na ogromnym zafascynowaniu drugą osobą. Wiara w miłość od pierwszego wejrzenia, w miłość wieczną. Partnerzy chcą dzielić swoje pasje i dzielić codzienność. Pociąg fizyczny jest wielki. Jest to więc miłość, w której seks jest niezwykle ważny.

Ludus.

Miłość niedojrzała, oparta na flircie. Miłość egoistyczna, w której partner skupia się zaspokojeniu swojej własnej przyjemności. Miłość ta nazywana często grą opiera się na rozgrywce i manipulacjach. Gdy w relacji zaczynają się pojawiać problemy, przedstawiciele Ludus zmieniają obiekt zainteresowań.

Trzy powyższe typy miłości są podstawowymi. W różnych kombinacjach tworzą poniższe:

splecione dłoniesplecione dłonie shutterstock.com

Mania (Eros+Ludus).

Miłość maniakalna. Obsesyjna, lękowa. Powiązana z ciągłymi wątpliwościami dotyczącymi uczuć, zaangażowania i wierności partnera oraz z ogromną zaborczością.

Pragma (Ludus+Storge).

Miłość praktyczna. Miłość chłodna i kalkulacyjna. Miłością tą kierują nie emocje, a racjonalne myśli. Osoby kochające taką miłością często tworzą listy za i przeciw relacji. Tylko partner, który ma odpowiednie warunki życiowe, jest w stanie zaspokoić osoby kochające miłością tak bardzo pragmatyczną.

Agape (Eros+Storge).

Jest to miłość pełna poświęcenia, ofiarności i troski. Miłość altruistyczna i bezwarunkowa. Bywa masochistyczna. Jest najwyższą formą czystej miłości i ideałem miłości chrześcijańskiej. Partner troszczy się o drugą osobę, nawet kosztem własnych potrzeb.

Źródła: Triangular Love Theory by Robert Sternberg, Love Styles Theory by John Alan Lee 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: