Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jaka waloryzacja emerytur w 2023 roku? Wiadomo już, że rząd zastosuje waloryzację kwotowo-procentową. Oznacza to wzrost świadczeń o minimum 250 zł brutto. Wskaźnik procentowy szacowany był zaś na 13,8 proc. Najnowsze dane GUS wskazują jednak, że będzie on znacznie wyższy.
Najnowsze dane GUS wskazują, że średnioroczna inflacja w 2022 roku wyniosła 14,4 proc., czyli jest to wzrost o 9,3 pkt proc. w porównaniu do 2021. To przełoży się natomiast bezpośrednio na świadczenia seniorów. Rząd będzie zmuszony do skorygowania procentowego wskaźnika waloryzacji, uwzględniając podane ostatnio statystyki.
Waloryzacja emerytur w marcu 2023 będzie wyższa, niż zaplanował rząd (13.8 proc.). Nie mniej niż 14.8 proc.
- stwierdził na Twitterze ekspert rynku emerytalnego Oskar Sobolewski.
Na waloryzację wpłynie nie tylko inflacja, ale również wzrost płac w 2022 roku. Te dane udostępnione zostaną jednak przez GUS dopiero w lutym. W rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego przyznał, że spodziewa się, iż wzrostu płac nie będzie. Według założeń podwyżki wyniosły w tym roku około 10 proc. Oznacza to więc, że zostały w całości wchłonięte przez inflację. W związku z tym waloryzacja utrzyma się na poziomie 14,8 proc. Jak przełożyłoby się to na świadczenia seniorów? Fakt przedstawił wyliczenia: