Dlaczego dracena gubi liście? Przyczyna może być dosyć prosta

Ta piękna roślina o tej porze roku często zrzuca liście. Proces ten może być naprawdę groźny, choć nie zawsze. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy zapewniliśmy jej odpowiednie warunki.

Ta piękna roślina potrafi wnieść nieco egzotyki do domu. Jej uprawa nie jest bardzo trudna, jednak trzeba przestrzegać dosyć rygorystycznie kilku prostych zasad. O tej porze roku sporo osób zauważa, że dracena zaczyna zrzucać liście, nad czym trudno zapanować. Po pierwsze nie panikujmy! Po drugie obserwujmy, a po trzecie po diagnozie należy działać szybko. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co lubi dracena? Przede wszystkim dużo rozproszonego światła

Dracena uwielbia światło, szczególnie odmiany o kolorowych liściach. Jednak zdecydowanie nie możemy jej też wystawiać na parapet, ponieważ chodzi o światło rozproszone. Należy ją bardzo uważnie podlewać, ponieważ nie znosi przelania. Można to zauważyć, po tym, że jej liście zaczną żółknąć. Pamiętajmy o tym szczególnie zimą, kiedy to zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. Natomiast szybko poinformuje nas też o tym, że powietrze jest za suche, poprzez zasychanie końcówek. Draceny należy też regularnie przesadzać. Nieduże i młode okazy nawet co roku, a starsze co 2-3 lata. Zabieg ten przeprowadza się na wiosnę.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę?

Dlaczego dracena gubi liście? Przyczyną może być zbyt suche powietrze

Zacznijmy od tego, że opadanie starych dolnych liści jest zupełnie normalne. W ten sposób dracena przekazuje więcej sił na tworzenie nowych liści. Jednak, gdy opada ich naprawdę dużo, to warto przyjrzeć się kondycji rośliny. Zimą podstawowym problemem jest zbyt suche powietrze, na które dracena reaguje właśnie zrzucając liście. Wówczas należy ją ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza lub ustawić wokół pojemniki z wodą. Żółknięcie, opadanie liści może też być spowodowane niedoborami składników odżywczych, a wtedy należy zastosować odpowiedni nawóz. Jeśli na listkach zauważymy plamki, to może znaczyć, że woda jest zbyt twarda. 

Więcej o: