Poślizgnęłaś się na nieodśnieżonym chodniku? Możesz ubiegać się nawet o 80 tys. zł odszkodowania

Zima bywa prawdziwym utrapieniem nie tylko dla kierowców, ale również pieszych. Nieprzygotowane, oblodzone chodniki stwarzają zagrożenie, które może skutkować urazami. Gdy do jakiegoś dojdzie, poszkodowani coraz częściej domagają się odszkodowania, które może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W razie poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku najczęściej obwiniamy swoją niezdarność. Okazuje się, że jeśli doznamy urazu, w wielu przypadkach możemy dochodzić zadośćuczynienia od właściciela lub zarządcy terenu, który dopuścił się zaniedbania utrzymania go w należytym stanie. Co należy zrobić, kiedy do niego dojdzie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Co zrobić, gdy doznałeś urazu z powodu nieodśnieżonego chodnika? Zacznij od zdjęć miejsca wypadku

Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników, choć nierzadko sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co zrobić, kiedy doszło do kontuzji z powodu poślizgnięcia się na nieodśnieżonym chodniku? - Warto już bezpośrednio po upadku zrobić zdjęcia miejsca upadku lub też nawiązać kontakt ze świadkami zdarzenia - podpowiada w rozmowie z Business Insider Justyna Wasiak, radca prawny w Grupie Prawnej Togatus. Co jeszcze?

  • Ustal osobę lub instytucję odpowiedzialną za utrzymanie w należytym stanie miejsca, w którym doszło do wypadku i do niej skieruj roszczenie. Gdy posiada OC, zgłoś się do ubezpieczyciela.
  • Dokumentuj koszty, które poniesiesz w wyniku urazu (leczenie, dojazdy, utracone wynagrodzenie, zniszczone przedmioty).

Nawet 80 tysięcy złotych odszkodowania za poślizgnięcie się na nieodśnieżonym chodniku. Wyroki są zaskakujące

Dotychczasowe wyroki, jakie zapadły w związku ze szkodami spowodowanymi złym staniem chodnika w trakcie trwania zimy często były przychylne dla poszkodowanych. Niektóre kwoty były zaskakująco wysokie:

  • Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 17 lutego 2020 roku kobieta, która z powodu niewłaściwego stanu chodnika w czasie zimy, została mocno poszkodowana, otrzymała 80 678 zł odszkodowania (sygnatura akt XXV C 980/18).
  • Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 19 kwietnia, mężczyzna, który poślizgnął się obok śmietnika, miał otrzymać 78 482 zł, a dodatkowo sprawcy musieli zapłacić na jego rzecz odsetki i zostali zobowiązani do wypłaty comiesięcznej renty (sygnatura akt II C 372/18).

Podobnych spraw jest dużo więcej. Pamiętajmy jednak, że o wysokości odszkodowania decyduje przede wszystkim rodzaj doznanych obrażeń, a poza tym także czas trwania leczenia czy wiek osoby poszkodowanej. Najczęściej kwoty są ustalane szacunkowo na podstawie tzw. tabeli trwałego uszczerbku PZU lub ZUS. Jak podaje businessinisider.com, odszkodowanie wynosi co najmniej 1-2 tys. zł.

Więcej o: