Prawo kanoniczne nie wyznacza czasu, w którym odbywają się wizyty duszpasterskie. Jednak w naszym kraju organizowane są one tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia i trwają do 2 lutego (święto Ofiarowania Pańskiego).
Wizyty duszpasterskie budzą coraz większe emocje. Kontrowersje wywołują między innymi decyzje niektórych proboszczów, którzy zamiast "co łaska" podają konkretne kwoty, których oczekują od wiernych podczas kolędy. Tego typu przypadki są regularnie nagłaśniane w mediach.
- Dzień bez tematu kolędy, dniem straconym - powiedział na początku swojego nagrania ksiądz YouTuber, znany jako Ksiądz z Osiedla. Co ciekawe, stworzył on "dekalog kolędowy", czyli 10 rzeczy, których nie powinno się robić podczas kolędy. - Żeby ułatwić pewne sprawy, stworzyłem "dekalog kolędowy", czyli 10 rzeczy, których nie powinno się robić podczas kolędy - powiedział ks. Rafał Główczyński.
Dla wielu osób najbardziej zaskakujący był punkt numer trzy poradnika - "Nie dawaj pieniędzy". Ksiądz Główczyński wyraźnie zaznaczył, że:
Nie ma żadnego obowiązku dawać księdzu pieniędzy podczas kolędy, a każdy, kto przekonuje, że jest inaczej, mówi źle.
Warto wspomnieć o tym, że oficjalnie kolęda jest po to, by duchowny z parafii mógł poznać i wspomóc swoich parafian oraz pobłogosławić ich dom. Warto podkreślić, że datki pieniężne nie są obowiązkowe, a jeśli wierny chce przekazać datek na kościół, to sam określa sumę, którą jest w stanie wpłacić. Cały "Dekalog kolędowy" księdza Główczyńskiego obejrzycie tutaj:
Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.