Te rośliny podlewaj drożdżami. Wydasz 3 zł, a będą rosły w błyskawicznym tempie. Jak przygotować nawóz?

Drożdże piekarskie znamy głównie z kuchni. Służą nam do wyrabiania ciasta na pieczywo, ciasta na pizzę, drożdżowca czy klusek na parze. Warto jednak wiedzieć, że kuchnia to niejedyne zastosowanie dla drożdży. Okazuje się, że świetnie sprawdzają się również w ogrodzie.

Jakie rośliny podlewać drożdżami? Stworzony na ich bazie nawóz pobudzi je do wzrostu, świetnie odżywi i wzmocni. Nawóz z drożdży można stosować nie tylko w przypadku roślin doniczkowych, ale również tych rosnących na gruncie. 

Zobacz wideo Pobiegł maraton w ogródku. Wcześniej przebiegł 42 kilometry wokół łóżka

Jakie rośliny warto podlewać drożdżami? Po tym nawozie będą odżywione i wzmocnione

Drożdże zawierają szereg witamin i substancji odżywczych. Są bogate w witaminy E i B, wapń, magnez, żelazo, fosfor i potas. Drożdże to grzyby, lecz nie musimy się martwić, że wyrządzą szkody naszym roślinom. Wręcz przeciwnie drożdże skutecznie odżywiają rośliny, pobudzają je do wzrostu i stymulują system korzeniowy. Ponadto zastosowanie drożdży sprawi, że zlikwidują one chorobotwórcze grzyby i bakterie rozwijające się w glebie.

Drożdże stosujemy do:

  • krzewów (hortensja i porzeczka)
  • drzew (tuje, bukszpany)
  • roślin ozdobnych (róże, lawendy)
  • krzewów owocowych (poziomki, truskawki)
  • kwiatów doniczkowych (storczyki, paprocie, skrzydłokwiaty)

Ponadto drożdże świetnie sprawdzą się przy podlewaniu ogórków i pomidorów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawóz z drożdży. Istnieją dwa sposoby, aby go przygotować

Do przygotowania nawozu potrzebujemy:

  • 100 g drożdży piekarskich,
  • cukru,
  • wody.

Drożdże zasypujemy szklanką cukru i odstawiamy na 2 godziny. Po upływie tego czasu zalewamy 10 litrami ciepłej, lecz nie gorącej wody, mieszamy i odstawiamy na tydzień, aby drożdże sfermentowały. Po tygodniu mamy gotowy nawóz. Zanim jednak podlejemy nim kwiaty, należy go rozcieńczyć – szklanka nawozu na 10 litrów wody.

Jeśli nie chcemy czekać tygodnia, aż drożdże sfermentują, możemy przygotować nawóz z drożdży niesfermentowanych – opakowanie drożdży rozpuszczamy w 10 litrach wody. Czekamy godzinę, a następnie podlewamy rośliny.

Więcej o: