Ci seniorzy mogą liczyć na darmowe naprawy usterek w domu. Wystarczy, że spełnią 2 warunki

Program "Złota rączka dla seniora" funkcjonuje w wielu miastach w Polsce, niosąc emerytom pomoc w drobnych naprawach. Są one wykonywane za darmo, lecz mogą się po nią zgłosić tylko niektóre osoby. Jakie warunki należy spełnić, by korzystać z takich usług?

Program "Złota rączka dla seniora" to bezpłatna pomoc w naprawianiu drobnych usterek domowych. Funkcjonuje on w wielu miastach w Polsce i cieszy się ogromną popularnością. Emeryci mogą skorzystać z darmowych usług lokalnej "złotej rączki", jeśli spełnią kilka warunków. Kto może się zgłosić po pomoc? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Co zrobić, gdy długopis przestaje pisać? Potrzebujesz jedynie zapalniczki, by go naprawić!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Program "Złota rączka dla seniora". Jakie usterki zostaną naprawione?  

Wiele miast w Polsce wprowadziło program wspierający seniorów w drobnych domowych naprawach. Usługi te będą wykonane bezpłatnie, jeśli emeryt spełni odpowiednie warunki, a naprawa nie będzie zbyt kosztowna. Jakie usterki mogą zostać naprawione za darmo? Lista różni się w zależności od tego, w jakim mieście chcemy skorzystać z naprawy. W większości z nich jest to:

  • wymiana lub naprawa kranów w kuchni oraz łazience;
  • udrażnianie zatkanych odpływów;
  • naprawa nieszczelnych rur lub spłuczki;
  • montaż lub wymiana deski sedesowej;
  • podłączenie pralki oraz zmywarki;
  • wymiana żarówki, naprawa lub wymiana gniazdka elektrycznego;
  • regulacja lub uszczelnienie drzwi i okien;
  • naprawa klamek oraz zamków w drzwiach i oknach;
  • zawieszenie uchwytów, półek, luster, karniszy;
  • naprawa listew przypodłogowych.

Kto może skorzystać z programu "Złota rączka dla seniora"? Trzeba spełnić dwa warunki

Każde miasto, które oferuje taką formę pomocy, ustala swoje warunki. By móc skorzystać z darmowych usług profesjonalnego fachowca, trzeba ukończyć odpowiedni wiek oraz zmieścić się w konkretnym budżecie napraw. Warto niezbędnych informacji szukać na lokalnych stronach internetowych, by znaleźć niezbędne numery telefonów do zgłoszenia usterki oraz sprawdzenia warunków, jakie należy spełnić.

W Gdańsku trzeba mieć ukończone co najmniej 70 lat, a koszt niezbędnych materiałów nie może przekroczyć 80 zł brutto, by usługa była darmowa. Emeryci w wieku 65+ również mogą liczyć na podobną pomoc w Poznaniu. Muszą mieszkać na terenie miasta, a usterka nie może wymagać dużych nakładów finansowych. Po pomoc do "złotej rączki" mogą się też głosić seniorzy z Warszawy, którzy mają ukończone co najmniej 75 lat. Całkowity koszt usługi nie może być wyższy niż 200 zł, a zakup materiałów powyżej 80 zł pokrywa senior. 

Więcej o: