Masz jeszcze choinkę w domu? Zgodnie z tradycją zbliża się ostatni moment na jej wyrzucenie

Wiele osób zastanawia się, kiedy wyrzucić choinkę. Najczęściej pozbywamy się drzewka podczas święta Trzech Króli lub w pierwszą niedzielę po uroczystości. Jeśli nie zrobiłeś tego do tej pory, jest jeszcze jeden tradycyjny termin. Kiedy mija ostatni moment na wyrzucenie choinki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według tradycji Kościoła chrześcijańskiego wierni powinni rozebrać i pozbyć się choinki w jedną z trzech możliwych dat. Ostatni termin mija w lutym. Kiedy konkretnie wyrzucić drzewko oraz w jaki sposób to zrobić

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Kiedy wyrzucić choinkę? To już ostatni moment

Zgodnie z tradycją dwa terminy na wyrzucenie choinek już minęły. Były to 6.01 - święto Trzech Króli i 8.01 - pierwsza niedziela po uroczystości. Ostatni dzień na pozbycie się drzewka to 2.02, czyli podczas ceremonii Matki Boskiej Gromniczej. Właśnie wtedy zielone ozdoby są usuwane z kościołów w całym kraju. Według tradycji to ostatni moment na pozbycie się choinki. Jeśli wciąż w twoim domu stoi ozdobione drzewko, masz jeszcze kilka tygodni na ściągnięcie ornamentów i wyrzucenie go. Pozostaje zadać pytanie, co zrobić z bożonarodzeniową ozdobą?

Gdzie wyrzucić choinkę? Odpowiedź jest banalnie prosta

Jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się zasadzić choinkę. W ten sposób zapewnisz jej drugie życie i zredukujesz produkcję odpadków. Gdy jest to niemożliwe, możesz po prostu wyrzucić drzewko na śmietnik. Pamiętaj jednak, aby nie wkładać jej do pojemnika "bio". Zielona ozdoba powinna zostać umieszczona w miejscu przeznaczonym na śmieci wielkogabarytowe. Innym sposobem jest bezpośrednie zawiezienie choinki do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Jeśli twoja choinka ma korzenie, a nie możesz jej samodzielnie zasadzić, możesz oddać ją leśnikom. Często prowadzą oni zbiórki drzewek, które ponownie zostaną włączone do ekosystemu. Z tego powodu pod uwagę brane są jedynie rodzime gatunki takie jak: świerk pospolity, sosna zwyczajna, czy jodła pospolita.

Więcej o: