Rozpoczęła karierę jako 14-latka. Branża modowa ją zniszczyła. "Cały czas byłam skacowana"

Kate Moss to ikona lat 90. i jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy światowego modelingu. Karierę rozpoczęła w wieku zaledwie 14 lat. Szybko zyskała ogromną popularność, a wraz z nią przyszły pokusy, pierwsze skandale i odwyk.

Latem 1988 roku na nowojorskim lotnisku uwagę łowczyni talentów z jednej z agencji modelingu, Storm Model Management, przykuła niepozorna 14-latka. Tak rozpoczęła się wielka kariera Kate Moss, dziś ikony modelingu i jednej z najbardziej rozpoznawalnych modelek w historii. 16 stycznia skończyła 49 lat i dziś niezbyt dobrze wspomina początki swojej kariery.

Zobacz wideo Prawniczka, modelka, trenerka personalna. Oto, kim są żony i partnerki polskich skoczków narciarskich

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Karierę rozpoczęła jako 14-latka. Jej pierwsza okładka okazała się przełomem

Nastoletnia Kate Moss na swoją pierwszą poważną sesję okładkową musiała czekać do 1990 roku. Wtedy jej roześmiana twarz z pióropuszem na głowie pojawiła się na okładce magazynu "The Face". Dwa miesiące później Moss ponownie pojawiła się w "The Face", tym razem podczas sesji na plaży.

Początkowo nie było mowy o rozbieranych zdjęciach. Modelka po latach wspominała, że nie było to przyjemne doświadczenie. – Gdy oglądam te zdjęcia i widzę 16-letnią dziewczynę, której kazano pozować topless, sądzę, że to była przemoc. Poszłam wtedy rozebrać się do toalety i tam się rozpłakałam. Czułam się okropnie. Nienawidziłam moich płaskich piersi i pieprzyka. Ale nie miałam wyboru. Gdybym odmówiła, to byłby koniec pracy – wyznała po latach w jednym z wywiadów. – Kiedy tylko ściągnęłam bieliznę, bardzo się zawstydziłam. Czułam, że coś jest nie tak. Szybko zabrałam swoje rzeczy i uciekłam. To bardzo wyostrzyło moje instynkty. Teraz potrafię rozpoznać niewłaściwą osobę na milę – przyznała z kolei w rozmowie z BBC Radio 4.

 

Sesje w "The Face" okazały się momentem przełomowym nie tylko w karierze Kate Moss, lecz także w historii światowego modelingu. Szczupła, drobna i "zwyczajna" nastolatka stała się tym, czego świat mody wtedy potrzebował. Zyskująca na popularności Moss musiała zderzyć się ze sławą i pokusami, z którymi związane jest imprezowe życie.

 

Największe skandale Kate Moss. "Nie miałam już nad sobą kontroli"

W wieku 18 lat Kate Moss została twarzą Yves'a Saint Laurenta, później Versacego, aż wreszcie Calvina Kleina. Sesja u boku Marka Wahlberga wzbudziła ogromne kontrowersje. Kampania z ubraną tylko w białe majtki drobną Moss była krytykowana za propagowanie pedofilii. – Przez dwa tygodnie nie miałam siły wstać z łóżka. Przeżyłam załamanie nerwowe. Czułam się okropnie, płakałam. Chciałam umrzeć. Lekarz przepisał mi valium – opowiedziała Moss po latach. Modelka szybko wpadła w wir imprez. – Mama mówiła mi wtedy: pamiętaj, że nie można bawić się całe życie. Ja jej na to: "Dlaczego nie?" – wyznała po latach.

Zabawa w klubach szybko sprawiła, że Moss popadła w alkoholizm i wylądowała na odwyku. W 2005 roku doszło do kolejnego skandalu. Na okładce brytyjskiego magazynu "Daily Mirror" znalazło się zdjęcie Kate Moss zażywającej kokainę. W konsekwencji modelka wystosowała publiczne przeprosiny, poszła na kolejny odwyk i zerwała dawne znajomości. – Żyłam w zaprzeczeniu. Mogłabym dalej upijać się, ale zaczęłam zauważać, że nie jestem szczęśliwa. Nie miałam nad sobą kontroli, a alkohol nie sprawia, że czujemy się lepiej. Ale ja nie mogłam myśleć normalnie, bo w zasadzie cały czas byłam skacowana – przyznała Moss w rozmowie z "The Sun".

Dziś Moss mieszka w Londynie. Jej córka Lila również rozpoczęła karierę w modelingu. Kate Moss prowadzi własną agencję.

 
Więcej o: