Jako 14-latka pozowała topless, potem trafiła na odwyk. O jej związku z Deppem mówił świat. Dziś kończy 49 lat

Kate Moss jest do dzisiaj jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy z branży mody. Karierę zaczęła jako 14-letnia dziewczynka. Zmagała się z anoreksją, uzależnieniem od heroiny. O jej związku z Johnnym Deppem mówił świat. Dziś gwiazda kończy 49 lat.

Kate Moss była niekwestionowaną ikoną mody lat 90. Została odkryta w wieku zaledwie 14-lat. Jej kariera przepełniona była jednak dramatami...

Latem 1988 roku Kate Moss, będąc wraz z mamą i siostrą na lotnisku, została zauważona przez Sarę Doukas z agencji modelek Storm Model Management, która zaproponowała jej próbną sesję zdjęciową.

Po próbnej sesji Kate podpisała kontrakt z agencją i szybko zaczęła pojawiać się na okładkach magazynów i pokazach mody.

 

Mając 14-lat Moss wzięła udział w sesji zdjeciowej. Fotograf kazał jej zdjąć górną część bielizny i pozować nago. Modelka była wtedy całkowicie sama

Gdy tylko ściągnęłam bieliznę, poczułam się bardzo zawstydzona. Czułam, że coś jest nie tak. Zabrałam swoje rzeczy i uciekłam. Tamta sytuacja wiele mnie nauczyła i wyostrzyła moje zmysły. Teraz potrafię rozpoznać niewłaściwą osobę na milę

- opowiedziała w programie Desert Island Dosc w BBC Radio 4

 

To nie był jednak koniec jej nieprzyjemnych doświadczeń. Podczas kampanii zdjęciowej Calvina Kleina kobieta wystąpiła u boku aktora Marka Wahlberga.

Był typem macho, świat kręcił się wokół niego. Stając przy nim, topless czułam się uprzedmiotowiona i przerażona. Myślę, że ekipa specjalnie wykorzystała moją młodość i niewinność.

- ujawniła w wywiadzie dla BBC.

Już po pięciu latach, Moss pojawiła się na okładce najważniejszego magazynu modowego Vouge. Dotąd, Kate Moss wystąpiła na niej ponad 300 razy.

 

Niespełna 20-letnia modelka stała się ikoną, ale nagła rozpoznawalność i ciężka rzeczywistość toksycznego świata mody sprawiły, że stan psychiczny Moss stawał się gorszy z dnia na dzień

Kate przeżywała liczne załamanie nerwowe, po których nie miała siły wstawać z łóżka. Lekarz przepisał jej wtedy valium. Moss szybko wpadła w nałogi. Piła dużo alkoholu i brała narkotyki. W 1998 roku trafiła na pierwszy odwyk, który niewiele jednak dał. 

W książce Champagne Supernovas z 2014 roku dziennikarka Maureen Callahan pisała o zamiłowaniu Kate do imprez:

Na jednym potrafiła wciągnąć trzy gramy koki i wypić butelkę wódki, która zdaniem lekarzy była najlepszym trunkiem dla zachowania szczupłego wyglądu: odstawiała towar tak mocno i szybko, że jej przydomek brzmiał The Tank (czołg).

Sama modelka w rozmowie z magazynem The Sun opowiedziała o problemach z uzależnieniami:

Żyłam w zaprzeczeniu. Mogłabym dalej upijać się, ale zaczęłam zauważać, że nie jestem szczęśliwa. Nie miałam już nad sobą kontroli, a alkohol nie sprawia, że czujemy się lepiej. Ale ja nie mogłam myśleć normalnie, bo w zasadzie cały czas byłam skacowana 
 

Do dziś wspomina się, jak to kąpała się w szampanie razem z Johnnym Deppem, którego po raz pierwszy spotkała się w 1994 roku w kawiarni Tabac w Nowym Jorku. Kiedy Kate Moss i Johny Deep zaczęli się spotykać, mieli odpowiednio 20 i 31 lat. Znaczna różnica wieku nie przeszkodziła im w stworzeniu związku, który przetrwał trzy lata, od 1994 do 1997 roku. 

Od naszej pierwszej rozmowy wiedziałam, że będziemy razem

– powiedziała kiedyś modelka, którą cytował portal People.

Dziś jest daleka od narkotyków i skandali. Ma 20-letnią córkę Lilę Moss, która również rozpoczęła karierę w modelingu. Kate Moss prowadzi własną agencję Kate Moss Agency i jest w szczęśliwym związku z fotografem Nikolaiem von Bismarckiem. 49-letnia modelka wygląda przepięknie i chyba w końcu udało jej się odnaleźć upragniony spokój. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: