Długi dojazd do pracy może zepsuć twoje małżeństwo? Oto najczęstsze przyczyny rozwodów

Dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat rozwodów nie napawają optymizmem. Jak zauważa Gazeta Wrocławska, sądy w województwie dolnośląskim, każdego roku orzekają średnio około 5 tysięcy rozwodów. W samym Wrocławiu 1276. Dlaczego Polacy decydują się na zerwanie przysięgi małżeńskiej?

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na Gazeta.pl.

Chociaż na ślubnym kobiercu wiele osób z łatwością wymawia formułkę I że cię nie opuszczę aż do śmierci, rzeczywistość już nie jest taka prosta. Naturalne jest, że wraz z wiekiem, ludzie się zmieniają. Zmieniają się też ich oczekiwania i potrzeby, przez co wiele małżeństw jest poddawanych próbie. Czasem najlepszym rozwiązaniem dla obojga partnerów jest zakończenie etapu małżeństwa i pójście osobnymi ścieżkami. Gazeta Wrocławska przeanalizowała Dane Urzędu Wojewódzkiego i na ich podstawie podała, co najczęściej wpływa na decyzję o rozstaniu.

Zobacz wideo Jacek Rozenek o praniu brudów z byłą żoną. "Mamy się nienawidzić?"

Jakie są przyczyny rozwodów w Polsce? 

Naukowcy ze Szwecji twierdzą, że nawet czynniki takie, jak dojazd do pracy mogą wpłynąć na jakość związku. Z ich badań wynika, że osoby, którym dojazd do pracy i powrót zajmuje dłużej niż 45 min., rozwodzą się częściej niż ci, którzy pracują blisko domu. Jak jest w Polsce?

Jedną z kwestii, która często determinuje decyzję o rozwodzie w Polsce, są różnice światopoglądowe. Kiedy poglądy małżonków dotyczące np. polityki czy wiary są skrajne i ciężko jest im dojść do porozumienia, wspólne życie może okazać się niemożliwe. Wówczas mówi się o rozwodzie bez orzekania o winie. 

Dość często powodem rozpadu małżeństw są także finanse. Pary nie potrafią dogadać się w kwestii gospodarowania budżetem domowym i majątkiem. 

Trzecim powodem jest naganny stosunek do członków rodziny. W takiej sytuacji jeden z partnerów stawia drugiemu ultimatum: albo twoja rodzina, albo ja. Izolując małżonka od najbliższych, wyrządza mu ogromną krzywdę. 

Nieobecność jednego z małżonków również nie sprzyja długotrwałej relacji. Podobnie jak alkohol czy zdrada.

Więcej o: