W 1984 roku jabłko przestało kojarzyć się z szarlotką. Komputerowy gigant istnieje już 47 lat

Pierwszy komputer od Apple Computer Company, czyli dzisiejszego Apple, został zaprezentowany w 1976 roku, ale dopiero w roku 1984 pojawił się komputer osobisty, który okazał się prawdziwym sprzedażowym hitem. Od tamtego czasu firma urosła i stała się najważniejszym graczem na rynku elektroniki na świecie.

Apple Computer Company założył Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne. Pierwsze urządzenie od tej firmy kosztowało 666,66 dolarów. Kiedy Wayne opuścił szeregi firmy, w 1977 roku zmieniła ona nazwę, którą dziś zna cały świat.

Zobacz wideo iPhone 14, czyli iPhone 13 na sterydach. Smartfon świetny, ale nie za tę cenę [TOPtech]

Apple. Od komputerów dla biznesmenów po sprzęty dla przeciętnego Kowalskiego

Drugi komputer od Apple zaprezentowano w 1977 roku na targach na wschodnim wybrzeżu. Wyróżniał się deskopową platformą mającą przyciągnąć klientów biznesowych. Komputery z logiem jabłka skierowane były dla klientów bardziej wymagających. Jednak wysoka cena sprawiła, że pierwszy komputer osobisty o nazwie Lisa, okazał się sprzedażową klapą.

Następcą Lisy był Macintosh. Firma zdecydowała się zaprezentować produkt w telewizji. Wyemitowano reklamę, którą nakręcił Ridley Scott. Sprzęt miał premierę w 1984 roku. Był pierwszym komputerem dla masowego klienta. Pomimo niedociągnięć Macintosh osiągnął bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Firma radziła sobie nieźle i inwestowała w kolejne projekty, rozwijając dotychczasową ofertę. Wprowadzała wiele innowacji, które później przejmowały inne firmy. W 1997 roku powstał Apple Store, a rok później pokazano pierwszego iMaca.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszy iMac. Rewolucja na rynku komputerów

iMac okazał się sprzedażowym hitem. W 2001 roku powstał znany do dziś system Mac OS. Powstały pierwsze sklepy detaliczne w Wirginii i Kalifornii. I co najważniejsze w tym roku zaprezentowano również iPoda – przenośne urządzenie muzyczne, które okazało się przełomowe w historii firmy.

Sukces iPoda sprawił, że Jobs postanowił rozszerzyć ofertę urządzeń spod znaku jabłka. W 2007 roku ogłosił powstanie iPhone’a. To był strzał w dziesiątkę. Do jesieni 2008 roku Apple było trzecim co do wielkości największym dostawcą telefonów komórkowych na świecie.

Odejście Steve’a Jobs’a. Punkt zwrotny w historii firmy

W 2009 roku Steve Jobs zachorował na raka. Udał się na sześciomiesięczny urlop. Nie chciał, aby jego choroba miała negatywny wpływ na funkcjonowanie firmy. W 2010 roku iPad pierwszego dnia po premierze sprzedał się w ilości 300 000 sztuk. To był moment, kiedy Apple przekroczyło kapitalizację rynkową Microsoftu. W 2011 roku ze względów zdrowotnych Jobs ponownie zrezygnował z pracy i przekazał obowiązki Timowi Cook’owi. W sierpniu tego samego roku Jobs pozostał prezesem firmy, jednak zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego. Zmarł dwa miesiące później, co było punktem zwrotnym w historii Apple.

W 2011 roku pojawiła się rewolucyjna zmiana w telefonach Apple – asystentka głosowa Siri. Powstał również pierwszy Macbook z wyświetlaczem Retina oraz iMac, Mac Mini i iPad mini. Od tamtej pory Apple poszerzyło swoją ofertę, starając się dotrzeć do każdego rodzaju klienta. W portfolio znalazły się urządzenia z serii "pro" przeznaczone dla bogatszych klientów, jak również tańsze wersje produktów w lekko okrojonych wersjach i zmienionych parametrach. W 2016 roku Apple ogłosiło, że na całym świecie jest miliard aktywnych urządzeń firmy.

Dziś smartfony i komputery od Apple są przodującymi sprzętami na rynku. Pomimo wysokich cen urządzeń firma nadal określana jest jako najsilniejsza marka na świecie.

Więcej o: