Ci seniorzy otrzymają dwie emerytury, ale potrzebne są dwa wnioski. Jest haczyk. Nie złożą go w ZUS

W dobie inflacji i wyższych cen za produkty oraz usługi każdy dodatkowy grosz się przyda. Choć podwójna emerytura wypłacana dożywotnio i co miesiąc brzmi nierealnie, okazuje się, że jest możliwa. Jednak by ją otrzymać, trzeba spełnić dodatkowe warunki i złożyć dwa wnioski.

Trzy grupy seniorów mogą liczyć na podwójne świadczenia wypłacane co miesiąc i dożywotnio. Warto jednak wiedzieć, że wypłatą drugiego nie zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co należy zrobić, aby otrzymać podwójną emeryturę, jakie warunki spełnić i gdzie złożyć drugi wniosek?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Pracowałeś legalnie za granicą? Możesz dostać podwójną emeryturę

Na podwójną emeryturę mogą liczyć osoby, które legalnie pracowały za granicą i odprowadzały tam składki. Wystarczy, że złożą wniosek i do ZUS-u i do organu emerytalnego w państwie, gdzie podjęły się pracy. Pamiętaj jednak, że w zależności od kraju, wymagany wiek emerytalny czy staż pracy mogą się różnić.

Osoby, które opłacały składki w KRUS mogą liczyć na podwójną emeryturę

Rolnicy, którzy opłacali składki do ZUS-u oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), także mogą liczyć na podwójne świadczenie. Co ważne, składki do KRUS muszą być jednak odprowadzane przez:

  • co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn,
  • co najmniej 20 lat w przypadku kobiet.

Tylko w takiej sytuacji wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Podwójna emerytura dla mundurowych. Kto jej nie dostanie?

Ostatnią grupą seniorów, która może liczyć na podwójne świadczenia dożywotnio i co miesiąc są mundurowi. Otrzymają je z ZUS-u oraz Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych, czyli tzw. ZER MSWiA. Taki podział wynika z faktu, że niemożliwe jest ustalenie wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Należy jednak mieć na uwadze, że druga emerytura przysługuje jedynie tym funkcjonariuszom, którzy:

  • do służby przystąpili po 2 stycznia 1999,
  • po jej zakończeniu podjęli się pracy w cywilu.

Pozostali są zobowiązani do wyboru jednego świadczenia, które będzie dla nich bardziej opłacalne.

Więcej o: