500 plus dla małżeństw. Na jakim etapie są prace? Najnowsze informacje o nowym świadczeniu

W styczniu 2022 roku do Sejmu wpłynęła petycja obywatelska dotycząca świadczenia dla małżeństw z co najmniej 40-letnim stażem. Pary miałyby dostawać dodatkowe 500 zł miesięcznie. Na jakim etapie znajduje się projekt?

Petycja obywatelska dotycząca 500+ dla małżeństw trafiła do Sejmu w 21 stycznia 2022 roku. Świadczenie miałoby być wypłacane parom z długim stażem. Jej twórcy zaapelowali do Wysokiej Izby o realne wsparcie finansowe oraz zwrócili uwagę na potrzeby seniorów

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

500+ dla małżeństw. Na czym ma polegać i kto może je otrzymać?

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach

- napisali w petycji jej twórcy. Pomysł zakłada, by małżeństwa z co najmniej 40-letnim stażem otrzymywali dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie.

Dyskutowano o nim 16 listopada 2022 roku na rządowej Komisji do Spraw Petycji. - W opinii Ministerstwa Rodziny uhonorowanie długoletnich związków małżeńskich co do zasady jest pozytywnym aspektem, ponieważ wzmacnia promocję rodziny — skomentował Piotr Gołębiewski, dyrektor Departamentu w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, dodając, że promocja małżeństwa może dokonywać się w różnych formach, niekoniecznie finansowych. Zwrócił również uwagę na trudną sytuację wdów i wdowców, która jego zdaniem jest trudniejsza niż małżeństw.

500+ dla małżeństw. Ile będzie kosztować?

Niedawno resort rodziny przedstawił wyliczenia kosztów Małżeństwo+. Jak podał Fakt, jeśli przyjmiemy, że świadczenie byłoby wypłacane wszystkim parom, które mają co najmniej 40-letni staż, kosztowałoby to ćwierć miliarda złotych. Wiceminister Barbara Socha zaznaczyła jednak, że starsze osoby samotne są w trudniejszej sytuacji niż te, które żyją w długotrwałym związku małżeńskim i mogą liczyć na wzajemną pomoc. Dodała także, że resort podejmuje działania, których celem ma być zapewnienie godziwych warunków życia dla osób starszych. Jak podaje "Dziennik Polski" sprawą świadczenia ma się zająć MRiPS, a posłowie czekają na stanowisko ministerki Marleny Maląg.

Więcej o: