Kalendarz ogrodnika. Kiedy siać ogórki i fasolkę szparagową? Odpowiedni termin zapewni obfite plony

Choć pierwsze warzywa wysiewamy już w marcu, również w maju kalendarz ogrodnika jest wypełniony pracami w ogrodzie. Wiadomo, że najlepiej smakują warzywa wyhodowane samodzielnie. Sprawdź, kiedy sadzić ogórki czy fasolkę szparagową, by cieszyć się obfitymi zbiorami.

Zastanawiasz się, kiedy siać warzywa? Wszystko zależy od ich rodzaju i terminu, w którym planujemy zbiory. Najlepiej wcześniej sprawdzić kalendarz ogrodnika. Maj to odpowiedni czas na sadzenie kalafiorów, brokułów i buraków, kapusty, ale też dyni, cukinii, pomidorów z rozsady, grochu czy rzodkiewki. A przede wszystkim ogórków i fasolki szparagowej. W maju zadań w ogrodzie mamy więc wiele. Niektóre z wymienionych roślin możemy z powodzeniem uprawiać także na balkonie. Niezależnie od tego, czy sadzisz rośliny w donicy, czy na balkonie, wybierz ciepły bezdeszczowy dzień lub rób to wieczorem. Zastanawiasz się, jak i kiedy siać ogórki i fasolkę szparagową? Podpowiadamy.

Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybiczymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Kiedy siać ogórki do gruntu lub na rozsady? Termin zależy od typu uprawy

Ogórki to popularne, ale bardzo wymagające warzywa. Potrzebują odpowiedniej temperatury, dawki słońca i wody. Do ich prawidłowego wzrostu w dzień temperatura powinna wahać się w przedziale 20-25 stopni, a nocą nie spadać poniżej 15-16 stopni Celsjusza. Po 15 maja nasiona ogórków można siać bezpośrednio do gruntu. Kiedy siać ogórki?

  • od drugiej połowy kwietnia do maja - ogórki z rozsady,
  • kwiecień i maj - ogórki hodowane pod przykryciem np. pod folią czy w szklarni,
  • po 15 maja - siew do gruntu.

Jak sadzić ogórki? To banalnie proste, ale pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu ziemi

Ogórki warto zasiać w towarzystwie czosnku, który pozwoli uniknąć ataku szkodników, jak przędziorki czy wciornastki. Ziemia powinna być przepuszczalna, bogata w próchnicę i składniki odżywcze. 2 tygodnie przed sadzeniem wzbogać ziemię nawozem, np. do pomidorów i ogórków. Jak sadzić ogórki? Warzywa w odpowiednio przygotowanych grządkach sadź bezpośrednio z rozsady doniczkowanej, wysianej w drugiej połowie kwietnia. Sadź je co 20 cm. Jeśli zdecydujesz się na siew do gruntu, w grządce przygotuj dołki o głębokości ok. 2 cm. W każdym umieść 2-3 nasiona. Zachowaj odstęp ok. 15 cm pomiędzy dołkami i ok. metr pomiędzy grządkami.

Kiedy siać fasolkę szparagową? Ciesz się tym warzywem przez cały sezon

Fasolka potrzebuje dużo ciepła, dzięki temu będzie odpowiednio duża, jędrna i soczysta. Kiedy siać i sadzić fasolkę szparagową?

  • druga połowa kwietnia do maja - pod osłoną (folia bądź szklarnia),
  • okres od maja do lipca - wysiew fasolki szparagowej do gruntu. Najlepiej siać ją w odstępach dwóch tygodni, aby odpowiednio długo cieszyć się świeżymi plonami.

Jak sadzić fasolkę szparagową? To banalnie proste

Fasolkę można wysiać wprost do gruntu, a najlepiej robić to po 15 maja, gdy będzie już odpowiednio ciepło i słonecznie. Fasolka kiełkuje bowiem w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza. Wysiew warto przeprowadzać co 7-10 dni, aż do połowy lipca. Jak sadzić fasolkę szparagową? Odmiany karłowe siej w rzędach co 30-40 cm, zachowując odstęp między nasionami około 5-10 cm. Odmiany tyczne z kolei siej w gniazdach po 2-3 nasiona w jednym "dołku".

Więcej o: