Zamiast wyrzucać do kosza, włóż do spłuczki. Dzięki temu obniżysz rachunki i zaoszczędzisz pieniądze

Rachunki za prąd, gaz czy wodę potrafią spędzać sen z powiek. Gdy ceny rosną, a w kraju szaleje inflacja, staramy się znaleźć oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za wodę może być niepozorny trik ze spłuczką. O czym mowa?

Rosnące rachunki, w tym te za prąd i wodę, sprawiają, że szukamy oszczędności za wszelką cenę. Wiele osób stara się zmienić nawyki, by ograniczać zużycie wody i energii elektrycznej. Oszczędzanie wody podczas zmywania czy rezygnacja z kąpieli na rzecz prysznica może nie wystarczyć. Jak obniżyć rachunki za wodę? Wystarczy, że zwrócisz też uwagę na... spłuczkę.

Więcej podobnych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Włóż do spłuczki ten niepozorny przedmiot. Dzięki temu zaoszczędzisz na rachunkach

Podczas spłukiwania wody w toalecie zazwyczaj zużywamy bardzo dużo wody. Na zmniejszenie jej zużycia mogą wpływać specjalne tryby podwójnego spłukiwania (duży i mały, najczęściej 3 i 6 lub 6 i 9 litrów). Nie każdy jednak nimi dysponuje, a zużycie całej zawartości zbiornika to często aż nadto. Czy istnieje sposób na to, by zmniejszyć zużycie wody przez spłuczkę? Wystarczy ten prosty trik z... plastikową butelką.

Zakręć zawór doprowadzający wodę i opróżnij zbiornik spłuczki. Plastikową butelkę (np. o pojemności 0,5 l) wypełnij wodą. By jej nie marnować, możesz wykorzystać wodę po kąpieli czy sprzątaniu. Następnie podnieć klapę spłuczki, a do środka włóż butelkę. Najlepiej od przeciwnej strony niż wlew. Zamknij klapę, odkręć zawór i pozwól napełnić się zbiornikowi. Butelka sprawi, że w spłuczce zmniejszy się ilość wody, a to oznacza, że będzie pobierać i zużywać mniej wody niż dotychczas.

Jak obniżyć rachunki za wodę? Zwróć uwagę na kilka elementów

Niekorzystny wpływ na wysokość rachunków może też mieć cieknący kran. Choć wydaje się, że kilka kropel wody nie sprawi, że rachunki wzrosną, to w ciągu roku cieknące kran czy spłuczka mogą wygenerować straty sięgające nawet kilku albo kilkudziesięciu tysięcy litrów wody. Zadbaj więc o uszczelki, krany w kuchni czy łazience. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oto kilka porad.

  • Upewnij się, że woda nie cieknie ze spłuczki. Regularnie czyść zbiornik, by nie doprowadzić do nagromadzenia się kamienia i osadu.
  • Staraj się wykorzystywać wodę ponownie. Tę po płukaniu naczyń w zlewie możesz wykorzystać np. do mycia podłogi czy pierwszego etapu prania.
  • Podczas mycia zębów pamiętaj o zakręcaniu wody w kranie.
  • Wodę po myciu podłóg, praniu czy sprzątaniu możesz wykorzystywać do spłukiwania toalety.
Więcej o: