Jakie rośliny sadzić obok truskawek? W takim towarzystwie będą rosły bujnie i zdrowo

Wielu z nas uwielbia truskawki. Mało kto jednak wie, jak istotne jest ich umiejętne sadzenie. Sposób wpływa bezpośrednio na smak i wygląd owoców. Okazuje się, że niektóre rośliny posadzone obok truskawek wspomagają ich wzrost. Na które z nich się zdecydować?

Truskawki cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na smak owoców, ale również i łatwość w uprawie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rośliny, obok których rosną, mogą im pomóc w bujniejszym i zdrowszym wzroście. Co sadzić obok truskawek? Podpowiadamy, jak wspomóc ich uprawę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Jakie rośliny sadzić obok truskawek? Wspomogą ich wzrost i rozwój

Choć uprawa truskawek nie jest skomplikowana, warto posadzić "po sąsiedzku" rośliny, które pozytywnie wpłyną na ich rozwój.

  1. Warzywa cebulowe - cebula, czosnek, por i szczypior. Rośliny wydzielają tzw. fitocydy, które chronią rośliny przed atakiem szkodników i popadaniem w choroby. Nie dość, że truskawki zyskają ochronę przed szarą pleśnią oraz innymi chorobami grzybowymi, to towarzystwo cebuli i czosnku wpływa pozytywnie na smak ich owoców.
  2. Rośliny strączkowe - fasola i groch. Posadzenie ich obok truskawek wzbogaci glebę w azot, dzięki czemu truskawki będą bujniej rosnąć.
  3. Warzywa liściowe - sałata, roszponka i szpinak. Nie zaburzą wzrostu truskawek, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na smak owoców.

Jakiego towarzystwa unikać podczas sadzenia truskawek? Zwróć uwagę na te rośliny

Oprócz roślin wpływających pozytywnie na wzrost truskawek są też takie, które mogą zaburzyć ich rozwój. Warto zwrócić na nie uwagę, by wiedzieć, jakiego towarzystwa unikać podczas sadzenia.

  1. Warzywa kapustne - kapusta, kalafior, brokuł, jarmuż, brukselka i kalarepa. Rośliny wydzielają substancje, które hamują rozwój owoców truskawki.
  2. Niektóre owoce - malina, poziomka i jeżyna. Truskawki w sąsiedztwie tych owoców z pewnością nie będą się dobrze czuć. Co istotne, rośliny atakowane są przez te same choroby, dlatego wspólne sadzenie sprzyja rozwojowi infekcji.
Więcej o: