Kiedy są walentynki 2023? Święto miłości zbliża się wielkimi krokami

Kiedy są walentynki 2023 i w jaki dzień tygodnia wypada święto zakochanych? Wprawdzie zostało nam jeszcze sporo czasu, ale niektóre osoby wolą zacząć przygotowania wcześniej.

Walentynki - data. Skąd się wzięła?

Skąd wzięła się data walentynek? Oczywiście obchodzenie ich 14 lutego ma pewien związek z obchodami ku czci św. Walentego, ale tradycja ta wydaje się sięgać korzeniami do bardziej zamierzchłych czasów. Sam św. Walenty, biskup i męczennik z III w., jest przy tym uważany za patrona osób chorych psychicznie i epileptyków. Prawdą jest jednak fakt, że związana jest z nim pewna legenda o dość romantycznym zabarwieniu: otóż miał on potajemnie udzielać ślubów rzymskim żołnierzom, którzy nie mogli zawierać małżeństw z powodu cesarskiego zakazu. Co ciekawe: relikwie św. Walentego obecne są w kilku polskich miastach. Przechowuje się je w Lublinie, Chełmnie i Krakowie.

Tradycja obchodów 14 lutego jest jednak starsza i sięga rzymskiego święta zwanego Luperkaliami. Czczono wówczas wilcze bóstwo Luperkusa, który miał dawać ochronę przed wilkami. Wierzono przy tym także, że dzień ten sprzyja płodności. Chętnie więc pozwalano kapłanom tego bóstwa na uderzanie się rzemieniami ze zwierzęcej skóry. Właśnie udział w tej praktyce miał dawać nowe siły i płodność. 

Walentynki. Od kiedy w Polsce świętuje się ten dzień?

Od kiedy w Polsce obchodzi się walentynki? Święto kojarzone jest z tradycją amerykańską i brytyjską. Za jego upowszechnienie odpowiedzialny miał być szkocki powieściopisarz i poeta Walter Scott. Nad Wisłą jego popularność wzrosła stosunkowo niedawno, bo w latach 90. XX w. Obchodzi się je jednak nieco inaczej niż w krajach anglosaskich. Wyjątkiem są tu tzw. ''Walentynki Chełmińskie'', które są rodzajem dorocznego festiwalu.

Zobacz wideo Zaskocz ukochaną osobę w walentynki. To prostsze, niż myślisz!

Walentynki 2023. W jaki dzień wypadają?

W jaki dzień tygodnia przypadają walentynki 2023? 14 lutego to w tym roku wtorek. Środek tygodnia nie zawsze sprzyja celebrowaniu czasu spędzonego razem. Być może część zakochanych par przeniesie więc obchody np. na weekend poprzedzający dzień św. Walentego. Trzeba jednak przyznać, że przy odrobinie chęci można zorganizować coś wyjątkowego nawet we wtorkowy wieczór.

Walentynki. Kiedy warto zacząć planować ten dzień? 

Kiedy warto zacząć planować walentynki? Wiele zależ od tego, w jaki sposób zamierzamy je spędzić. Wręczenie prezentu ukochanej osobie może się odbyć w dowolnym momencie. Warto przy tym pamiętać o tym, że coraz chętniej stawiamy na podarunki personalizowane. Mogą to być bardziej lub mniej skomplikowane rzeczy, ale warto je zamówić nieco wcześniej po to, żeby mieć pewność dojścia prezentu przed dniem św. Walentego. 

Nieco inaczej rzecz ma się wtedy, gdy chcemy walentynki uczcić wspólnym wypadem lub choćby uroczystą kolacją w ulubionej restauracji, zwłaszcza gdy ta cieszy się dużą popularnością. Musimy pamiętać o tym, że nie tylko my sami wpadniemy na te pomysły właśnie przy okazji walentynek. Stąd wcześniejsza rezerwacja może się okazać koniecznością. 

Zobacz też: Najpiękniejszy wierszyk na walentynki dla koleżanki i kolegi. Rozbawi i skradnie serca!

Więcej o: