Kiedy są ostatki? Jak świętujemy w ostatni dzień przed Wielkim Postem?

Kiedy są ostatki z pewnością wiedzą Ci, którzy z niecierpliwością wyczekują karnawału by móc szaleć w tym wyjątkowym czasie. Karnawał rozpoczął się 6 stycznia, a jego koniec zwieńczą ostatki, które w Polsce uznaje się za jedne z najhuczniejszych dni. Ostatki to czas najbardziej szalonych imprez, a zaraz po nich rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, w którym należy wstrzymać się od tego rodzaju uciech.

Kiedy są ostatki w lutym? Ile czasu pozostało na szalone zabawy?

Kiedy są ostatki w lutym? Ostatki są świętem ruchomym. Oznacza to, że ich data nie zawsze jest taka sama i zależy ona od tego kiedy w danym roku wypada Wielkanoc. Istotne jednak jest to, że zawsze ostatni dzień karnawału przypada na wtorek, ponieważ następny dzień to już Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. W roku 2023 ostatki przypadają na 21 lutego, a karnawał w tym roku będzie trwał 47 dni. Dla porównania przypomnijmy, że w ubiegłym roku okres karnawału trwał aż 55 dni.

TOP 5 trendów na karnawał. Na jeden z nich postawiła Małgorzata Socha

Kiedy ostatki? Jak można je świętować?

Kiedy nadchodzą ostatki jedną z tradycji, która może nam się z nimi kojarzyć jest przede wszystkim jedzenie pysznych pączków w Tłusty Czwartek rozpoczynający okres ostatkowy. Zarówno w Polsce jak i w katolickiej części Niemiec jest to bardzo ważna tradycja. W wielu innych regionach Polski ostatki są obchodzone w bardziej zwyczajny sposób i organizowane są w domach czy lokalach tradycyjne zabawy ostatkowe, w trakcie których można potańczyć. Oczywiście są także miejsca gdzie karnawał i ostatki są obchodzone bardzo hucznie. Jednym z miejsc, które słyną z barwnych, karnawałowych imprez to np. Rio de Janeiro gdzie w czasie karnawału są organizowane wspaniałe festiwale.

Zobacz wideo Faworki, chrust i róże, czyli karnawałowe słodkości

Karnawał 2023 – przygotuj kolorowe przebrania dla siebie i swoich dzieci.

Karnawał to czas, który mogą świętować nie tylko dorośli, ale także dzieci. W wielu szkołach, przedszkolach i żłobkach organizowane są specjalne bale karnawałowe dla dzieci, aby te mogły w tym dniu przebrać się za swoją ulubioną postać z bajki. Karnawał to także wyzwanie dla rodziców, ponieważ bardzo często maluchy chcą aby to rodzice samodzielnie stworzyli dla nich wspaniały, kolorowy i wyjątkowy kostium karnawałowy. Zatem do dzieła. Spraw, żeby karnawał kojarzył się z czymś wyjątkowym nie tylko dorosłym, ale i dzieciom.

Babcine pączki - najlepsze na świecie Pączki tradycyjne. Słodycze, których nie może zabraknąć w Tłusty Czwartek

Kiedy w tym roku są ostatki?

Kiedy w tym roku są ostatki? Karnawał w zasadzie już trwa w najlepsze. Śmiało możemy korzystać z tego czasu na wspólne imprezy ze znajomymi. Ostatki to tak jak sama nazwa wskazuje, ostatni moment na szalone bale i huczne świętowanie. W ty roku możemy bawić się do 21 lutego, bo to właśnie wtedy wypada ostatni dzień karnawału. Następny dzień będzie już dniem Wielkiego Postu, w trakcie którego powinniśmy powstrzymać się od dużych, głośnych zabaw, spożywania alkoholu czy mięsnych posiłków (w piątki oraz w Środę Popielcową).

Zobacz też: Faworki - przepis babci, który nigdy nie zawodzi. Słodki rarytas idealny na tłusty czwartek

Więcej o: